site.btaЯпонецът Ай Огура стана световен шампион в клас Мoto2 два кръга преди края на сезона

снимка: AP Photo/Kittinun Rodsupan

Японецът Ай Огура (MT Helmets - MSI) спечели първата си титла в Moto2, след като завърши втори в състезанието за Гран При на Тайланд по мотоциклетизъм на писта. Това е голяма крачка за него към MotoGP през следващия сезон.

Започвайки от полпозишън, той остана втори в надпреварата, прекратена две обиколки преди края заради дъжд и спечелена от испанеца Арон Канет (Fantic Racing) с 32:02.751 минути. Японецът финишира с пасив от 3.684 секунди, а трети се нареди Маркос Рамирес (ОнлиФенс Американ Рейсинг) на 4.683.

23-годишният Огура има четири сезона в Moto2 зад гърба си, осем подиума през 2024-а и три победи. Той е недостижим на върха в генералното класиране с 261 в актива си, а вторият Канет е 201 два старта преди края на сезона. Трети е Серхио Гарсия (Испания, МТ Хелметс) със 179.

В по-ниския клас Мото 3 победата грабна гарантиралият си вече световната титла колумбиец Давид Алонсо (CFMOTO Gaviota Aspar Team), финиширал за 20:29.345 минути.

Алонсо постигна пети пореден и общо 12-и успех за сезона, с което подобри резултата на италианеца Валентино Роси в класацията по най-много победи, спечелени в един сезон в Мото 3.

Втори финишира италианецът Лука Лунета (SIC58) на 0.353, следван от Колин Фейер (Нидерландия, Liqui Moly Husqvarna Intact GP), на 0.522 зад победителя.

Шампионът Давид Алонсо има 371 точки, Даниел Олгадо (Испания, Red Bull GASGAS Tech3) е втори с 236, а третият Колин Фейер има 225 в актива си.

Следващият, 19-и кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм предстои в Малайзия от 1 до 3 ноември.

Към 17:20 на 28.10.2024 Новините от днес