site.bta„Боян Минчев – майсторът шекерджия“ е кандидатурата от област Габрово за „Живи човешки съкровища – България“
„Сладкият аромат на наследството. Боян Минчев – майсторът шекерджия“ е кандидатурата от област Габрово, която продължава в националната селекция по системата „Живи човешки съкровища – България“. Това съобщиха от Областна администрация – Габрово.
Кандидатурата на област Габрово е издигната от ЕТЪР - Етнографски музей на открито и представя знания и умения, свързани с традиционното производство на сладкарски деликатеси – шекерджийство. Оценката на областния кръг бе проведена от петчленна комисия, в която взеха участие представители на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българска академия на науките, експерти от музеите в Габрово, Дряново и Трявна и РЕКИЦ „Читалища“, посочват от администрацията.
Боян Минчев е наследник на българските шекерджии, които през втората половина на ХIХ и началото на ХХ век започват да практикуват занаята в Габрово, след като изучават тайните и тънкостите му в Румънско. По това време захарта е била скъпа, затова сладкарските изделия са се приемали като празнични лакомства и са се внасяли в минимални количества от Цариград и Букурещ. Купували са се за празници по панаири и тържища, в кафенета и сладкарници. През втората половина на века в Габрово има петима майстори и шекерджийството се смята за най-модерният и млад занаят.
Майстор Боян Минчев започва обучението си в занаята в шекерджийската работилница на музей „Етър“, където работят дядо му и неговия вуйчо. Той е трето поколение шекерджия. Верен на традициите, Боян Минчев продължава да изработва всички изделия ръчно и да радва малки и големи в празник и делник и да предава занаята на най-любознателните, информират още от Областна администрация – Габрово.
БТА припомня, че две кандидатури се състезаваха в областния кръг на системата „Живи човешки съкровища“. Едната бе на Боян Минчев, а втората на Народно читалище „Зора-1872”, кв. Нова Махала – „Изработване на нож „Сойка” от потомствен майстор-ножар Георги Мантов”.
Националната система „Живи човешки съкровища“ цели опазване на нематериалното културно наследство и тяхното предаване на следващите поколения. Процедурата се извършва в два етапа - областен и национален. Право на номинации имат народните читалища, общински, регионални и държавни музеи и юридически лица с нестопанска цел с предмет на дейност в сферата на нематериалното културно наследство. Предлаганите за вписване дейности или умения трябва да са от сферите на проявление на нематериалното културно наследство, съгласно Националния регистър на нематериалното културно наследство на Република България, сочи справка в уеб страницата на Министерство на културата.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text