site.btaЗдравеопазването в България трябва да се развива в посока превенция, профилактика и електронизация, смятат от ПП-ДБ
Здравеопазването в България трябва да се развива в посока превенция, профилактика и електронизация. Това коментираха в Пловдив лидерите на коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" Кирил Петков и Асен Василев, които посочиха сектора като специален акцент в програмата си. Те припомниха, че при въвеждането на електронното пациентско досие и електронната рецепта е започнало да се спира източването на болниците чрез фалшиви хоспитализации.
Основна мярка, която предлагат срещу напускането на страната на току-що дипломираните медици, е заплатата на младите лекари да е 125 процента от средната работна заплата за страната, а на младите сестри - 80 процента.
Петков припомни, че при първия им кабинет е инвестирано в сензори за деца с диабет тип 1 и безплатни лекарства за сърдечно-съдови проблеми, което е довело до по-добро здраве и продължителен живот и до намаляване на разходите на здравната каса.
България е с най-високия процент на доплащания в целия Европейски съюз по отношение на лекарства и клинични пътеки, посочи Василев. По думите му всички консумативи и изделия трябва да са включени в пътеката. От коалицията предлагат разширяване на покритието на безплатните лекарства като се включат всички големи групи хронични заболявания. Трябва да има поне един препарат без доплащане, а на другите то да е намалено, коментира Василев.
Общата стойност на всички мерки е 200 млн. лева, което е 20 процента от увеличението в бюджета на касата за догодина от един млрд. лева.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text