site.btaОБНОВЕНА Унгария ще включи въпроса за отпадане на проверките по българските и румънските шенгенски граници в дневния ред на ЕС през декември
Унгарското председателство на Съвата на ЕС ще постави въпроса за отпадане на проверките по шенгенските сухопътни граници на България и Румъния в дневния ред на европейските вътрешни министри през декември. Това съобщи на пресконференция унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер след днешното заседание на своите колеги в Люксембург. Надявам на положително решение, добави той.
Министърът посочи, че България и Румъния са представили днес постигнатия напредък след отпадането на проверките по морските и въздушните шенгенски граници от тази пролет. По неговите думи днес обсъждане по този въпрос не е имало и предстои да бъде изготвен доклад, който ще стане основа за бъдещо решение на министрите.
За нас е очевидно, че данните, представени от българския и румънския министър, ще отговораят на всички въпроси, които Австрия може да има, каза той по повод все още липсата на съгласие от Виена за отпадане на ветото, наложено през декември.
В края на миналата година Австрия бе единствената страна от ЕС, която не подкрепи пълно отпадане на шенгенските проверки за България и Румъния.
Не правя прогнози и не давам обещания, но вярвам, че предстои голяма стъпка напред, добави Пинтер.
България и Румъния прилагат изцяло шенгенското законодателство, отбеляза еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон. Остава да се вземе решение за сухопътните граници. Двете страни са в Шенген, очаквам следващото решение на Съвета на ЕС много скоро, каза тя. В контакт съм с Австрия и затова съм много оптимистично настроена, каза Йохансон, която повтори отново надеждата си решението да бъде взето до края на нейния мандат (декември). България и Румъния прилагат отлично шенгенското законодателство, изпълняват всички условия и дори повече. Много добра работа е свършена, обобщи Йохансон.
Един от приоритетите е укрепването на външните граници на ЕС, посочи Пинтер. Министърът отбеляза, че Съветът на ЕС е бил запознат на днешното заседание с доклад на Европейската комисия за състоянието на Шенген. По неговите думи данните показват, че Шенген е под силен миграционен натиск.
По думите на еврокомисаря Йохансон, броят на пристигащите незаконно в ЕС мигранти намалява с 40 на сто от началото на годината, а броят на връщанията нараства с 18 на сто. Въпреки това броят на молбите за убежище не спада, което означава, че повечето от мигрантите идват с визи или от държави с безвизов режим, поясни тя.
/НС/
news.modal.header
news.modal.text