site.btaВизията на кметовете: След десет години София да е град, който не искаш да напуснеш, а Русе да е балансиран
След десет години София да стане град, който гражданите и бизнесът да не искат да напускат, а Русе да бъде балансиран. Това бе визията в едно изречение на кметовете на София Васил Терзиев и на Русе Пенчо Милков за развитието на градовете, представена по време на третата годишна конференция за строителство и инвестиции, организирана от списание "Мениджър" в Sofia Event Center.
Жилищният пазар, инвестиционният климат, зелената трансформация в строителството и дългосрочното развитие на градовете в България се сред основните теми, обсъждани на форума.
Аз имам предимството за пета година вече да бъда кмет, но това е и тежката участ на кмета, каза Пенчо Милков. По думите му дилемата пред всеки кмет е дали да взема популярни или правилни решения. Той посочи, че винаги се е опитвал да взема правилните. Русе е следващият град-звезда на България и след като се занимавате със строителството и бизнес, можете да си го запишете, защото е така, обърна се кметът към участниците във форума. Според него проблемът на града е в това, че е забравен от държавата, а става дума за втория в България център по индустриализация след София област.
Столичният кмет изтъкна необходимостта от дългосрочен поглед върху развитието на градовете и на държавата и тази визия да се следва последователно от администрациите, които идват. Важно е и да има институционален подход в работата с парламента и правителството, който да позволи изпълнението на средносрочните и дългосрочните задачи пред града, каза още той.
Винаги визията е била София да бъде град с жива икономика, фокусирана върху бъдещето, която развива човешкия потенциал, да стане по приятно място за живеене, като максимално се възползва от даденостите около града, изтъкна столичният кмет. Необходимо е и решаването на градоустройствените проблеми, свързани с транспорта, презастрояването, състоянието на пътната и ВиК инфраструктурата. Това са проблеми, които ние можем да решим и попада в нашите цели - довършване на градските рингове, за да може да се отпуши транспортът, масивни инвестиции в градския транспорт, което е необходимо и предвид ангажиментите ни да сме въглероднонеутрални до 2030 г. и да сме свалили с 80 процента емисиите, сравнено с 2022 г., заяви кметът на София.
Според кмета на Русе, за да се привличат инвестиции в града е необходимо инвеститорите да получат усещане за доверие в начина на работа на публичната институция, да получат подкрепа и за намирането на работна ръка. Много важно е, за да се разраства икономиката, а с нея градът, хората да го възприемат като сигурно място, каза кметът на Русе и посочи, че в рамките на три години е изградена система за видеонаблюдение, работи и общинската полиция. За да остават хората в града, семействата трябва да усещат, че микроградската среда е удобна и уютна, каза Пенчо Милков.
Важно е устойчивите и зелени строителни практики да заемат централно място в декарбонизацията и адаптацията към климатичните промени, опазването на околната среда и постигането на дългосрочни екологични и климатични цели, заяви Ренета Колева, заместник-министър на околната среда и водите. Тя представи някои от елементите по новата директива за енергийна характеристика на сгради, която влезе в сила през май тази година, като трябва да бъде транспонирана в нашето законодателство да средата на 2026 г. Колева напомни, че е предвидено финансиране за страните от ЕС, което да покрие първоначалните инвестиционни разходи в периода до 2030 г. от над 100 млрд. евро в подкрепа на санирането.
/СС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text