site.btaБългария дели второто място с Португалия по ръст на производствените цени в промишлеността в ЕС през август, отчита Евростат
През август в сравнение с юли т.г. производствените цени на промишлените предприятия са се повишили с 0,4 на сто в Европейския съюз и с 0,6 на сто в еврозоната. Това представлява забавяне на ценовия растеж спрямо отчетените за юли месечни ръстове съответно с 0,8 и 0,7 на сто, показват най-новите първоначални данни на Евростат, публикувани днес на страницата на статистическата агенция.
На годишна база – през август спрямо същия месец на 2023 г., цените на производител в промишлеността са намалели с 2,1 на сто в ЕС, както и с 2,3 на сто във валутната зона.
В България през август 2024 г., сравнено със същия месец на 2023 г., цените на производител в промишления сектор са нараснали с 1,9 на сто, ускорявайки растежа си спрямо юли когато показателят бе на ниво от 0,9 на сто. Това представлява най-големият годишен ръст на производствените цени от март 2023 г., сочи справка на БТА в база данните на Евростат.
Също така през август България дели второто място с Португалия по най-значителен ценови ръст на производствените цени в промишлеността сред страните от ЕС.
През август спрямо юли 2024 г. цените на производител в местната промишленост се увеличават с 1 на сто след ръст с 3,6 на сто през предходния месец. През юли България бе с най-голям растеж на цените на производител в промишлеността в ЕС на месечна основа.
Според данни на НСИ, публикувани в началото на седмицата, общият индекс на цените на производител в промишлеността в България нараства с 0,4 на сто през август 2024 г. спрямо предходния месец. На годишна база показателят отчита ръст с 1,5 на сто, според НСИ.
През август спрямо предходния месец т.г. сред страните членки на ЕС, за които Евростат разполага с данни, най-значително са нараснали производствените цени в промишлеността в Естония (2,2 на сто), Гърция (1,7 на сто) и Испания (1,5 на сто), докато най-драстичен спад регистрират Ирландия (-3,8 на сто), Литва (-1,7 на сто) и Румъния (-1,6 на сто).
Отнесено към същия месец на миналата година, през август 2024 г. с най-голям спад на производствените цени на промишлените производители в ЕС са били Словакия (-18,3 на сто), Люксембург (-6,9 на сто) и Франция (-6,3 на сто). На другия край на скалата – с най-голямо увеличение на годишна основа през август са били Румъния (+2,8 на сто), България и Португалия (+1,9 на сто за всяка) и Естония (+1,7 на сто).
Цените на производител в ЕС през август спрямо юли са нараснали в сектора на капиталовите стоки и нетрайните потребителски стоки съответно с 0,2 и 0,1 на сто, както и при енергията – с 1,1 на сто. В същото време са намалели с 0,1 на сто при междинните стоки и също с толкова при трайните потребителски стоки.
Цените в целия промишлен сектор на ЕС, с изключение на сектор енергетика, остават без промяна през август в сравнение с юли.
В еврозоната производствените цени на месечна база през август отслабват с 0,1 на сто при междинните стоки, но се повишават с 0,1 на сто при капиталовите стоки и с 1,9 на сто при енергията. Ценови промени не са отчетени при трайните и нетрайните потребителски стоки.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text