site.btaЗа пълноправни членове на БСК са приети една професионално-съсловна организация и пет търговски дружества
По време на днешното редовно заседание на Управителния съвет (УС) на Българската стопанска камара (БСК) за пълноправни членове на БСК бяха приети една професионално-съсловна организация и пет търговски дружества, съобщи Камарата на интернет страницата си.
Новите членове на БСК са: Национална асоциация на оптиките - неправителствена организация в полза на физически и юридически лица, заети в бранш "Оптика", "Лидерс груп" ЕООД с предмет на дейност "извършване на застрахователно посредничество като застрахователен брокер; посредничество; консултантски услуги", "БИМ Консултинг" ООД с предмет на дейност "консултантски услуги по стопанско управление", "Обертюр Фидюсиер" АД с предмет на дейност "услуги по отпечатване и производство на банкноти и други защитени документи", "ТСМ Кар" ЕООД - учредено през октомври 2023 г., а в предмета му на дейност са вписани: търговия с леки и товарни автомобили, отдаване под наем на леки и товарни автомобили, автосервиз и автоуслуги, пътна помощ, внос и износ на леки и товарни автомобили и лодки, търговско представителство и посредничество на български и чуждестранни фирми, транспортна дейност, "Антарта" АД - създадено в началото на 2022 г., специализирано в изследването и разработването на високотехнологични хранителни продукти, напитки и функционални хранителни добавки в подкрепа на хора, които живеят и работят в екстремни условия, изискващи изключителни физически и психологически усилия.
На заседанието членовете на УС бяха запознати с основните акценти в оперативната дейност на БСК в периода 22 май - 18 септември 2024 г., както и с подготовката за участие на БСК в процедурата по установяване на критериите за представителна организация на работодателите на национално равнище.
През периода между две заседания на УС на БСК представители на Камарата са участвали в едно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество и в три пленарни сесии на Икономическия и социален съвет (ИСС) на РБ, както и в множество съвети и работни групи към различни държавни ведомства. Организирана и проведена е, съвместно с БАКТ, експертна кръгла маса "Китайски платформи за бърза мода и стоки - заплаха за здравето и бизнеса". В рамките на различните работни групи обект на дискусия през отчетния период са били Законът за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕ), намаляването на административната тежест при задължително предварително деклариране на превозите на стоки с висок фискален риск, прилагането на нова такса "битови отпадъци" от 1 януари 2025 г., както и въвеждането на депозитна система в България. По инициатива на БСК, Народното събрание прие изменение на Кодекса на труда, с което се увеличава възможността за сключване на еднодневни трудови договори от 90 на 120 дни, което е в отговор на искане на преработвателите на плодове и зеленчуци, посочват от Камарата.
В рамките на ИСС са приети "Анализ на условията за работа и възможностите пред въглищните централи при трансформацията на въглищните региони към нисковъглеродна енергетика", Резолюция по актуализирания проект на Интегриран национален план "Енергетика и климат" в отговор на актуалните събития в сектора, становище на тема "Стратегическо планиране в България - предизвикателства и възможности за зелен и дигитален преход", "Анализ на Конвенция №154 на Международната организация по труда (МОТ) относно насърчаване на колективното трудово договаряне", анализ на тема "Свободният пазар на електроенергия: Проблеми и предизвикателства, мерки за повишаване на енергийната ефективност в подкрепа на домакинствата" и становище "Ускоряване развитието на социалната икономика в България в отговор на съвременните предизвикателства".
В рамките на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) се разработва становище по собствена инициатива на тема "Цената на оставането извън Шенгенското пространство за единния пазар – въздействието върху България и Румъния". Докладчик е Мария Минчева (зам.-председател на БСК), а съветник – Силвия Тодорова (директор в БСК). Становището разглежда въпроса за пропуснатите ползи и преките загуби, свързани с продължаващия контрол на сухопътните граници за България и Румъния, но също и за вътрешния пазар на ЕС, което води до ограничения в търговията и туризма, намалена конкурентоспособност и увеличени разходи за бизнеса, политически и социални разходи и отрицателно въздействие върху околната среда. Допълнително ще бъде акцентирано върху необходимостта от определянето на конкретна дата за премахването на проверките по вътрешните сухопътни граници. В рамките на изготвянето на становището са предвидени тематични обсъждания на икономическите измерения на Шенген върху Вътрешния пазар на ЕС, първото от които ще се състои на 24 септември в София.
В края на ни 2024 г. се проведе първото за годината заседание на Съвета на президентите на BusinessEurope. В заседанието участваха президентите и генералните директори на федерациите-членки на BusinessEurope, които се срещнаха и с Тамаш Сульок - президент на Унгария, Мартон Наги - министър на националната икономика на Унгария, и Енрико Лета - автор на доклада за бъдещето на единния пазар. От страна на БСК в Съвета на президентите участва Мария Минчева - зам.-председател на БСК. В заключение бяха представени приоритетите на бизнеса за Европейския съюз по време на предстоящото Унгарско председателство на Съвета на Европейския съюз. Експерти от БСК активно участваха в обсъждането и разработването на позиции и становища на BusinessEurope.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text