site.btaРеставрацията на древноегипетския храм в Едфу разкрива невиждани в продължение на хилядолетия изображения
Египетски и германски учени разкриха невиждани в продължение на хилядолетия надписи и изображения в древноегипетския храм от птолемейската ера в град Едфу в Южен Египет, съобщи Министерството на туризма и на паметниците на културата на Египет.
Откритията са направени в рамките на проект за реставрация, финансиран от базираната в Дюселдорф фондация “Герда Хенкел”. От 2021 г. екипът почиства и възстановява тавана и стените на посветения на бога Хор храм. Дейностите включват проучване, дигитализиране и нов по-точен превод на надписите.
Оказва се, че части от храма са били декорирани с позлата и тънки медни листове. Останки от тази изящна украса са намерени в Светая Светих (олтара) на храма, казва генералният секретар на Върховния съвет по антиките Мохамед Исмаил Халед.
Едно от най-важните открития е уникален демотически надпис, който описва влизането на жреците в олтара, обяснява ръководителят на проекта Мартин Щадлер от Вюрцбургския университет в Германия. По думите му толкова персонални надписи рядко могат да бъдат намерени в най-вътрешните части на храмовете.
Храмът в Едфу е един от най-големите и най-добре запазените в Египет. Постройката с дължина 137 метра, широчина 76 метра и височина между 15 и 35 метра е удивителен образец на древноегипетската архитектура. Изграждането му започва при управлението на Птолемей Трети и е завършено при Птолемей Дванадесети.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text