site.btaАОГ: Необходим е Обществен съвет за справяне с горските пожари и наводнения
Отворено писмо до Министър-председателя на България
Уважаеми Господин Министър председател,
Обръщаме се към Вас с неотложно искане във връзка с горските пожари и каскадните рискове от тях, особено по отношение на повишената вероятност от наводнения и свлачища.
Тъй като много общности вече преживяха опустошителното въздействие на горските пожари, от решаващо значение е да се разбере, че те оставят след себе си декари овъглена почва, която е неспособна да задържа влагата. И когато дойдат дъждовете, заплахата от бързо наводняване се увеличава, застрашавайки както природата, така и живота на гражданите.
С оглед на нарастващата честота и интензивност на горските пожари, подхранвани от изменението на климата, ние пледираме за спешни реформи в управлението на земеползването, което да интегрира политики за управлението на горите и околната среда. Тези политики следва да се съсредоточат не само върху предотвратяването на горски пожари, но и върху защитата от наводнения чрез интегриран и цялостен подход към управлението на земята и бедствията.
Въпреки че България направи стъпки в картографирането на районите, изложени на риск от природни бедствия, наложително е да се запитаме: Дали тези карти се използват за вземане на решенията за земеползване с цел опазване на високорисковите зони? За съжаление отговорът остава неясен поради липсата на информация.
За да се засили общественото доверие към прозрачното и компетентно управление на нашите гори и разпределението на ресурсите призоваваме да се създаде Обществен съвет за справяне с горските пожари и наводнения , който да включва не само представители на държавната администрация , но и експерти, научни работници и неправителствени организации от областта на горското стопанство и околната среда, представители на местната общност, на политическите партии и независими одитори. На този съвет , според нас трябва да бъде възложено формулирането на политики, насочени към смекчаване на рисковете от горски пожари и наводнения, и на реформи на подхода за земеползването и управлението на околната среда в нашата държава.
Общественият съвет следва да се съсредоточи върху следните ключови инициативи и тяхното приоритизиране:
1. Планиране на земеползването и зониране: Разработване на разпоредби за стратегическо зониране, които да гарантират, че високорисковите зони се управляват отговорно и се използват ефективно, като по този начин се увеличава максимално безопасността и се свеждат до минимум опасностите.
2. Устойчиво управление на горите: Приемане на практики в областта на горското стопанство, които насърчават биологичното разнообразие и залесяването с местни видове, подобряват стабилността на почвата и намаляват ерозията. Търсенето на успешни модели като шведското горско стопанство относно смесените гори, може да ни помогне да подобрим, както здравето на околната среда, така и икономическите резултати на сектора
3. Агролесовъдни системи: Насърчаване на устойчиви селскостопански практики като контурно земеделие и агролесовъдство, които не само повишават селскостопанската производителност, но и подобряват здравето на почвите и намаляват рисковете от наводнения.
4. Обществена ангажираност: Разработване на всеобхватни общностни програми за повишаване на осведомеността относно значението на предотвратяването на горски пожари и управлението на наводненията, даващи възможност на гражданите да поемат проактивни роли в опазването на околната среда.
5. Интегрирани платформи за данни: Създаване на единна цифрова платформа за данни, която консолидира информация от метеорологични станции, сателитни изображения и наземни сензори, предлагайки преглед в реално време на условията на околната среда за информирано вземане на решения.
6. Законодателно действие: Приемане на стабилно законодателство, което гарантира, че високорисковите зони са с ограничено използване, което ще смекчи потенциала за бедствия
Нашият призив за действие включва и разработване на Национална стратегия за справяне с климатичните промени, но неотложността на настоящата ситуация ни принуждава да отдадем приоритет на реформите за справяне с горските пожари и наводненията.
Най-спешните политики в горския сектор могат да се финансират чрез препрограмиране на програма „Околна среда“ на основата на постигнат консенсус в сектора за най-неотложното и на равнопоставеност на собствениците. Години наред Управляващият орган на програма „Околна среда“ нарушаваше този основополагащ европейски принцип и игнорираше частните и общински собственици на гори, но на риск от пожари са изложени в еднаква степен всички.
В заключение, спешността на ситуация не е преувеличена. Като стопани на природните ресурси на България, наша колективна отговорност е да предприемем решителни и компетентни действия. Призоваваме Ви спешно да се създаде Обществен съвет за справяне с горските пожари и наводнения, който да трасира и приоритизира хода на тези реформи и компетентно и равнопоставено да се препрограмира програма „Околна среда“.
Трябва да работим заедно, за да защитим земята си и да се подготвим за предизвикателствата, които предстоят.
Инж. Тихомир Томанов, изп. директор на „Асоциация общински гори“
Гл. асистент д-р Тихомир Крумов, Лесотехнически университет
/МТК/
news.modal.header
news.modal.text