site.btaКакъв ще ефектът от сближаването между Египет и Турция върху регионалните кризи, коментират експерти пред в. "Аш Шарк ал Аусат"
Синхронизирането на позициите на Кайро и Анкара по определени регионални въпроси би могло да доведе до напредък в разрешаването им, заявяват експерти пред в. "Аш Шарк ал Аусат". Според анализаторите в резултат на затоплянето на отношенията между двете ключови сили в Близкия изток е възможно да се постигне пробив.
Египетският президент Абдел Фатах ас Сиси направи първото си посещение в Турция в сряда, след като колегата му Реджеп Тайип Ердоган гостува в Египет през февруари т. г. Ас Сиси посочи, че визитата му отразява споделеното желание за нов етап на приятелство и сътрудничество между двете държави, предвид ключовата им роля в региона.
По време на първото заседание на Съвета за стратегическо сътрудничество на високо равнище Египет-Турция, председателстван от двамата лидери, беше обсъдено сътрудничеството по отношение на конфликта между Израел и палестинското движение "Хамас" в ивицата Газа, гражданската война в Судан, напрежението в Сомалия и ситуацията в Либия, Сирия и Ирак.
Базираният в Анкара специалист по международни отношения Таха Оуда изтъква значимостта на споделените от Египет и Турция позиции по Газа, Судан и Либия. Според него предстоят промени във външната политика на двете страни по отношение на регионалните въпроси. Срещите на високо ниво между двамата президенти отбелязват нова ера на политическо и икономическо партньорство, смята Оуда.
Преподавателят по политически науки в Каирския университет Тарек Фахми отбелязва, че сближаването между Египет и Турция вероятно ще доведе до пробив по отношение на няколко регионални въпроса. Двете страни са мотивирани да работят по темите от взаимен интерес и да координират усилията си в полза на собствените си приоритети. Фахми е на мнение, че нормализацията между Кайро и Анкара е ключова стъпка за ситуацията в региона.
По време на съвместна пресконференция с Ердоган Ас Сиси подчерта единната позиция на Египет и Турция в призива им за незабавно спиране на огъня в Газа и отхвърляне на "израелската ескалация в Западния бряг". Двамата лидери призоваха и за споразумение, което изпълнява желанието на палестинския народ за създаване на собствена държава в границите от 1967 г. със столица Източен Йерусалим.
Фахми е убеден, че повишаването на отношенията между Кайро и Анкара до стратегически диалог ще доведе до качествена промяна при справянето с регионалните кризи, включително при сътрудничеството в Източното Средиземноморие и по отношение на Либия и Африканския рог. Египет играе посредническа роля в сирийския конфликт, в който Турция участва, а Турция от своя страна е посредник по въпроси в басейна на река Нил и полага усилия за намаляване на напрежението в Червено море, обяснява експертът.
Двамата президенти се разбраха за провеждането на консултации за постигане на сигурност и политическа стабилност в Либия, произвеждане на президентски и парламентарни избори, изтегляне на чуждестранните военни сили и бойци, разпускане на въоръжените милиции.
Разговорите засегнаха и кризата в Судан и усилията на Египет в сътрудничество с други страни за постигане на примирие и политическо решение. Що се отнася до Африканския рог, Ас Сиси и Ердоган постигнаха съгласие, че е необходимо да бъдат запазени единството, суверенитета и териториалната цялост на Сомалия.
Според бившия помощник външен министър на Египет Гамал Баюми икономическото сътрудничество и инвестициите ще имат приоритет над координацията по регионални въпроси. Съвместната работа в Източното Средиземноморие по отношение на енергетиката и природния газ ще бъде сред първите сфери на сътрудничество между Египет и Турция, добавя Баюми.
/НС/
news.modal.header
news.modal.text