site.btaНад 130 проекта за трансгранично сътрудничество между Гърция и България са изпълнени през последния програмен период, каза директорът на HELICAS Йоанис Анастасиадис
Над 130 проекта по програмата за трансгранично сътрудничество между Гърция и България са изпълнени през последния програмен период с участието на над 400 партньори, които са работили съвместно в трансграничния регион. Това посочи Йоанис Анастасиадис, генерален директор на HELICAS, който се включи през Zoom в провеждащата се в курортния комплекс „Албена“ закриваща конференция по проект "Европа на Балканите: Общо бъдеще", изпълняван от Българската телеграфна агенция (БТА) с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). Проектът популяризира европейските политики по сближаване в България и на Балканите.
Според Йоанис Анастасиадис е необходимо да се задълбочи публичният дебат относно възможностите за по-добри резултати и по-ефективно трансгранично сътрудничество.
Програмата за трансгранично сътрудничество между България и Гърция е от 1990 г., от 34 г. се кооперираме в трансграничен регион, допълни Анастасиадис. Когато дискутираме кохезионната политика и изграждането на по-силни региони в Европа, трябва да имаме предвид границите и как те въздействат върху трансграничните региони, допълни Анастасиадис. Той посочи, че в Европа има над 80 европейски региона, 28 от които са на Балканите, но само шест от тях са с по-активна дейност. Според експерта трансграничният подход и инструментариум са приложими към екосистеми, разположени в трансграничните региони.
Като пример той даде екосистемата на Преспанското езеро, намираща се на територията на три държави – Гърция, Албания и Северна Македония. За управлението на подобни екосистеми е необходим трансграничен подход, каза още Анастасиадис.
Проектът "Европа на Балканите: Общо бъдеще" се изпълнява от БТА с подкрепата на Европейската комисия. С него се надгради вече реализираният проект "Европа в България: общо бъдеще" като го разшири и към балканските страни. В рамките на проекта „Европа на Балканите: Общо бъдеще“ БТА организира 36 конференции, сред които шест трансгранични форума, шест големи регионални конференции и 22 местни. В дискусиите участваха над 300 представители на изпълнителната и местна власт, на бизнеса, на образователни институции и неправителствени организации. Сред засегнатите в конференциите теми бяха новостите в политиката на сближаване в програмния период до 2027 г., реализираните и предстоящи проекти от значение за местните общности, добрите примери и предизвикателствата пред бенефициентите.
/РН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text