site.btaНяма установен случай на щамове на варианта FLiRT на „Омикрон“ в Бургаска област, каза за БТА д-р Мирослава Киселкова от РЗИ-Бургас
Към този момент няма установен случай на щамове на варианта FLiRT на „Омикрон“ в Бургаска област, каза за БТА д-р Мирослава Киселкова, директор на дирекцията „Надзор на заразните болести“ към Регионална здравна инспекция (РЗИ) в Бургас.
Циркулацията на щамове на варианта FLiRT на „Омикрон“ е с ниски нива, посочи тя. По думите ѝ, щамът, който продължава да мутира, се нарои на подварианти – KP.2, KP.3 и JN1.7. Общите групи, под които са наименувани, са KP или KN, посочи специалистът.
Потвърдените случаи на заразени с COVID-19 в Бургаска област за юни са девет, а за юли – 24, каза д-р Киселкова.
Боледуването протича леко, няма нужда от хоспитализация, обясни специалистът. По думите ѝ, болестта протича с температура до 37,5 градуса, втрисане, главоболие и болки в гърлото. Възможно е да има и гастроентериална симптоматика, уточни тя. В Бургаско няма напрежение в лечебната система за болнична помощ и няма хоспитализации, които да налагат специфични противоепидемични мерки. При пациенти с придружаващи заболявания от значение е тяхната имунна система. „От състоянието на техния имунен статус зависи как човекът би преживял една въздушно-капкова инфекция. Заболяването протича различно при всеки пациент“, каза тя.
Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проследява за нивата на разпространение на въздушно-капковите инфекции у нас, каза здравният специалист. По думите ѝ, лабораториите към лечебните заведения в страната, където се правят антигенни тестове, са задължени да изпращат определен процент от взетите проби на НЦЗПБ, за да бъдат секвенирани. По този начин се събира база данни от цялата страна и се определя какъв подвариант е съответната проба, посочи д-р Киселкова. Регионалните здравни инспекции единствено могат да кажат дали антигенната проба е положителна или отрицателна, докато НЦЗПБ може да даде подробна информация за теста, уточни тя.
Д-р Киселова препоръча да се носят маски на затворено пространство, да се избягва контактът със заразени от COVID-19 и с голямо струпване на хора. Проветряване и почистване на помещенията, дезинфекция на повърхностите и миене на ръцете с антибактериален сапун също са сред мерките за безопасност, посочи специалистът.
Боледуването от COVID-19 вече протича леко, не е нужна тежка антивирусна терапия, каза за БТА преди седмица директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text