site.btaПикът на метеорния поток Персеиди е на 12 август
Максимумът на метеорния поток Персеиди за 2024 г. ще бъде на 12 август. Тай настъпва от около 16:00 ч. до 19:00 ч. (при еклиптична дължина на Слънцето λ☉ = 140.0° до 140.1°), т.е. през деня за България, уточни за БТА Пенчо Маркишки, физик от катедра „Астрономия“ във Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и в Института по астрономия при БАН.
Въпреки това наблюдения могат да се проведат в нощите 11/12 и 12/13 август. В първата от тях Луната ще залезе в 23:24 ч. за София с 42% осветен диск, след което условията за наблюдение ще бъдат добри. В нощта срещу 13 август Луната ще залезе в 23:50 ч. с 52% осветен диск (фаза първа четвърт) и условията след това също ще са добри, каза физикът.
Предвид растящата сега Луна, можете да проведете наблюдения през нощите на този уикенд и по-точно – във времето след полунощ, съветва Маркишки. Той е автор на „Гид на любителя астроном“, издание на катедра „Астрономия“ на ФзФ на СУ.
Персеиди е интензивен поток с около 90-100 бързи метеора на час при своя максимум. Неговите метеорни тела навлизат в земната атмосфера с доста висока скорост – 59 километра в секунда. Поради това, че той е активен в удобно за наблюдение време – в топлите летни нощи, много любопитни хора от Северното полукълбо на Земята проявяват интерес към него.
Радиантът на потока се намира видимо близо до звездата η от съзвездието Персей, което веднага след свечеряване е видимо ниско над хоризонта, в посока север-североизток. До края на августовските нощи радиантът се издига все по-високо в небето, с което условията за наблюдение на Персеиди принципно се подобряват. На 12 август Слънцето ще изгрее в 06:30 ч. за района на София, а ефективни наблюдения ще могат да се провеждат до около 05:15 ч., уточни Маркишки.
Той припомни традиционната препоръка визуалните и фотографските наблюдения да се извършват от места, достатъчно отдалечени от светлините на градовете, за да бъдете под тъмно небе. Посоката на наблюдение не е от значение – не е нужно да гледате непременно към съзвездието Персей, каза физикът.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text