site.btaБенин протяга ръка на хората от африкански произход с новия си закон за натурализацията
В Бенин на 30 юли бе приет нов закон, по силата на който ще бъде давано гражданство на хора от африкански произход, се отбелязва в аналитичен материал на агенция Франс прес, съдържащ елементи на репортаж.
Законът бе гласуван от парламента по искане на правителството на западноафриканската страна, което разглежда законодателната мярка като средство за решаване на трудностите, свързано с "търсенето на идентичност, с което се сблъскват хората от африкански произход".
Според бенинските власти споменът за търговията с роби все още е бреме за потомците, които са били заробвани и депортирани в миналото. Правителството на Бенин е на мнение, че много от тези потомци искат да развият връзка със земята на предците си, с африканския континент.
Новият закон дава възможност бенинско гражданство да бъде придобито от всеки човек от субсахарски африкански произход, който има предци, които са станали жертва на търговията с роби.
"Признаването на бенинско гражданство дава право на човека от африкански произход да се сдобие с удостоверение за бенинско гражданство и с бенински паспорт", се казва в документа, приет от бенинските депутати.
"Това, което прави правителството на Бенин, е невероятно", казва пред Франс прес американската гражданка Лилит Дорси, която живее в Ню Орлиънс, но може да се премести в Бенин.
Тя възнамерява през следващите месеци да кандидатства за бенинско гражданство, за да се усети "по-близо до земята, от която произхожда". Казва, че е "много доволна" от инициативата на бенинските власти.
Нейтън Дебос е друг американски гражданин, който разказва пред Франс прес, че възнамерява да се възползва от възможността, която разкрива пред него новият бенински закон. Той уточнява, че ще посети Бенин през януари и че тогава ще се опита да уреди нещата с гражданството.
В Бенин някои хора, като например пенсионирания здравен работник Серафин Аджагбони, очакват с нетърпение завръщането от Америка на хората от африкански произход.
"Нашите предци са го предрекли... без завръщането на тези хора нашата история никога няма да бъде цяла. Фактът, че не успяваме да конкретизираме развитието на страната ни се дължи на обстоятелството, че част от нас са другаде", казва 54-годишният мъж.
"Радостни сме, че Бенин протяга с горещо чувство ръката си и ни прегръща. Това за нас е нещо страхотно", казва Нейтън Дебос.
Не всички в Бенин обаче са твърде ентусиазирани по повод новия закон и последиците от него.
У някои хора новата законодателна мярка буди тревога. Един от тези хора е 24-годишният студент Ноел Синтонджи. Той се тревожи, че може да се сблъска с проблеми на пазара на труда, ако много хора от африкански произход придобият бързо бенинско гражданство.
Освен тези икономически съображения, студентът казва още пред Франс прес, че съществуват опасения и във връзка със сигурността, защото "американците лесно прибягват до оръжието".
Петдесет и седем годишната Надеж Анелка от Мартиника казва обаче, че създаването на законова възможност за придобиване на гражданство не означава, че от нея ще се възползват всички хора, които биха имали право на бенинско гражданство. Тя подчертава, че става дума именно за възможност, а не за задължение да заминеш за Бенин.
"Чувствам се добре в Бенин", казва тя и отбелязва, че много бенинци ѝ напомнят за нейните баба и дядо.
"Приличаме си", изтъква тя пред Франс прес.
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text