site.btaИмане Хелиф от Алжир стана първата олимпийска шампионка от Африка в женския бокс

Имане Хелиф постигна исторически успех за африканския бокс / снимка: АП/John Locher

Алжирката Имане Хелиф спечели олимпийската титла по бокс в категория до 66 килограма при жените.

Във финала 25-годишната Хелиф победи с 5:0 (30:27, 30:27, 30:27, 30:27, 30:27) съдийски гласа китайката Ян Лиу. По този начин тя стана първата представителка на Африка, която печели олимпийска титла в женския бокс.

В срещата за златния медал алжирката бе много по-добра от съперничката си през целия мач и заслужено се поздрави с победата в него. Лиу, световна шампионка за 2023 година, опита да бъде по-активна в първите секунди на мача, но бързо бе засипана с тежки удари в главата и тялото и до края на двубоя бе в позиция да се брани.

Нейното участие на Олимпийските игри обаче бе критикувано от страна на Международната боксова асоциация (ИБА) за това, че притежава мъжки хромозоми. От Международния олимпийски комитет заявиха, че няма причина да не я допуснат до Игрите в Париж и доказателствата, които предоставя ИБА, са нелегитимни.

С бронзовите медали в категорията се поздравиха Джанджам Сууанапенг от Тайланд и Ниен Чин Чън от Тайван.