site.btaСърбия победи Южен Судан и класира Гърция за четвъртфиналите на олимпийския турнир по баскетбол за мъже

Сърбия спечели срещу Южен Судан и се класира за четвъртфиналите на олимпийския турнир по баскетбол при мъжете / снимка: АП/Michael Conroy

Сърбия победи с 96:85 (23:22, 24:22, 25:23, 24:18) Южен Судан и зае второто място в група "С" на турнира по баскетбол за мъже на Олимпийските игри в Париж.

Победата осигури класиране както на сърбите, така и на тима на Гърция, който завърши трети в група "А" и чакаше да разбере дали ще успее да се класира за следващия етап като един от двата най-добри трети отбора в трите групи.

Дебютантът Южен Судан можеше да се класира и със загуба, но тя трябваше да бъде с до две точки разлика. Африканският тим поддържаше подобно изоставане през почти цялото време, но в началото на последната четвърт световните вицешампиони от Сърбия успяха да отворят разлика от 17 точки при 91:74 след серия от 19:3.

В последните три минути единственият африкански представител в турнира стигна до три поредни тройки, които свалиха разликата до шест точки, но за повече воденият от Роял Айви тим нямаше време.

За Сърбия най-резултатен с 30 точки беше Богдан Богданович. Звездата на тима Никола Йокич реализира 22 точки и хвана 13 борби, а Василе Мицич добави 15 точки.

За Южен Судан, който напуска турнира с баланс от победа и две загуби и девето място в крайното класиране, Карлик Джоунс записа "дабъл-дабъл" от 17 точки и 10 борби, а още 17 точки отбеляза Мариал Шайок.

В четвъртфиналите Сърбия ще играе с Австралия, докато Гърция ще има за съперник световния шампион Германия.

Защитаващият олимпийската си титла отбор на САЩ ще се изправи срещу Бразилия, докато последната двойка, която се очертава като най-любопитната, противопоставя непобедения до момента тим на Канада на домакина и олимпийски вицешампион Франция.

Срещите от четвъртфиналите ще се играят на 6 август, вторник.

Към 04:24 на 04.08.2024 Новините от днес