site.btaОсновният фокус на Комисията по правни въпроси в Европейския парламент ще бъде върховенството на правото, каза Илхан Кючюк
Основният фокус на Комисията по правни въпроси в Европейския парламент ще бъде върховенството на правото. Въпроси, свързани с конфликта на интереси, въпроси на имунитета и "Европейския Магнитски" са сред приоритетните задачи за комисията. Това каза за БТА евродепутатът Илхан Кючюк ("Обнови Европа"/ДПС) във връзка с избирането му за поста председател на Комисията по правни въпроси.
Кючюк припомни, че именно от Комисията по правни въпроси започва процедурата по изслушване на европейските комисари и затова ангажимент е да се занимае с въпросите, свързани с конфликта на интереси, въпроси, свързани с имунитети, които трябва да предпазят Европейския съюз (ЕС) от потенциално външно влияние и не на последно място - нови законодателни идеи за евентуален "Европейски Магнитски", който трябва да включи борбата с корупцията. Към настоящия момент този елемент не успя да се впише към общата концепция за налагане на санкции в ЕС, коментира Кючюк, визирайки "Европейски Магнитски". По думите му законодателство от типа "Европейски Магнитски" винаги е било политика за Групата на европейските либерали в Европейския парламент и предвижда разширяване на санкционния пакет, така че в него да се включат елементи на корупционни практики.
В тази комисия основният фокус ще бъде върховенството на правото, където има какво да се надгради като европейски механизъм. Институционалната уредба и съпътстващи инструменти са налице, но трябва тези инструменти да печелят доверие в европейските граждани, каза Кючюк. По думите му това е комисия, която се занимава с широк набор от въпроси, сред които тълкуването, прилагането и мониторинга на правото на ЕС в съответствие с актовете на съюза и с първичното право, тълкуването и прилагането на международното право, по-доброто законотворчество, опростяването на правото на ЕС. Илхан Кючюк посочи, че един от големите проблеми в ЕС е свързан с бюрокрацията. Крайно време е законодателството, което основно идва от Европейската комисия (ЕК), да бъде относимо към очакванията на европейските граждани, смята Кючюк и добави, че напоследък се наблюдава прекалено голямо струпване на законодателство, което трябва да навлезе в правното поле на ЕС, което определено има необходимост от оценка на въздействие.
Грешката през годините беше, че допускахме да изковаваме политическите си решения с разбирането, че европейската политика е външна за България. Европейската политика не може да бъде външна - тя е вътрешна, защото има отношение към всеки един български общественозначим въпрос, добави евродепутатът и визира въпроси като Шенген, който освен към настоящето, се отнася и към бъдещето на страната, има отражение върху националното достойнство на българския гражданин, както и редица последици, негативни за българската икономика. Друг такъв въпрос е свързан с пакета "Мобилност" на ЕС. Нито един от европейските въпроси не може да бъде външен за България, заяви още Илхан Кючюк.
Сред основните приоритети на Комисията по правни въпроси ще бъде намаляването на бюрокрацията, оценката на действащото законодателство преди фабрикуването на ново такова. Много от идеите, продиктувани от кабинетни срещи, са безспорно добри, но не са съотнесени с проблемите на гражданите. Ако хората не намират за съществено това законодателство, то постига точно обратното и бюрократизира бизнесите, малките земеделски стопанства и в крайна сметка забавя икономическия подем на ЕС, коментира Кючюк.
/БИ/
news.modal.header
news.modal.text