site.btaДания и Словения записаха първото равенство на Европейското първенство по футбол

снимка: Antonio Calanni /AP Photo

Европейско първенство по футбол, мач от първия кръг в група "С" между отборите на Словения и Дания:

Словения - Дания - 1:1 (0:1)
голмайстори: 0:1 Кристиан Ериксен 17, 1:1 Ерик Янжа 77

стадион: "Щутгарт Арена", Щутгарт
главен съдия: Сандро Шерер (Швейцария)
помощник-съдии: Стефан Де Алмейда (Швейцария), Беким Зогай (Швейцария)

жълти картони: Петър Стоянович, Жан Целар (Словения), Мортен Хюлманд (Дания)

състав на Словения: Ян Облак, Жан Карничник, Ваня Дъркушич, Яка Бийол, Ерик Янжа, Петър Стоянович (67-Бенямин Вербич), Адам Гнезда-Черин, Тими Макс Елшник (75-Йон Горенц Станкович), Ян Млакар (75-Жан Целар), Андраж Шпорар (90+5-Давид Брекало), Бенямин Шешко (90+5-Ясмин Куртич)
старши треньор: Матияж Кек

състав на Дания: Каспер Шмайхел, Яник Вестергор, Йоахим Андерсен, Андреас Кристиансен, Виктор Кристиансен (78-Йоаким Миеле), Пиер-Емил Хьойберг (83-Кристиан Норгорд), Мортен Хюлманд (89-Томас Дилейни), Александър Ба, Кристиан Ериксен, Расмус Хьойлунд (83- Юсуф Поулсен), Йонас Винд (83-Каспер Долберг)
старши треньор: Каспер Хюлманд

Отборите на Дания и Словения завършиха при равенство 1:1 в мач от първия кръг в група "С" на Европейското първенство по футбол. Титуляр в състава на Словения бе бившият защитник на Лудогорец Жан Карничник, който през декември миналата година бе трансфериран в тима на Целе. За словенците пък последната контрола преди Евро 2024 бе срещу България в Любляна, а срещата завърши при 1:1.

По-късно тази вечер в другия мач от група "С" на Еврошампионата един срещу друг се изправят Сърбия и Англия.

Във втория кръг на първенството за Словения предстои двубой срещу сърбите на 20 юни, а отборът на Англия ще играе срещу датчаните.

Датчаните започнаха активно двубоя в Щутгарт и в 11-ата минута Андреас Кристенсен засече топката след центриране, но с глава прати топката над вратата на съперника. Тимът на Словения пропусна добра възможност да реализира в 16-ата минута, след като Бенямин Шешко получи удобен пас и отправи изстрел от далечна дистанция, но бе неточен.

Дания поведе с 1:0 в 17-ата минута чрез Кристиан Ериксен. Йонас Винд асистира за попадението с отлично подаване към Ериксен в наказателното поле и той се разписа от близко разстояние, пращайки топката в долния ляв ъгъл на вратата на словенците. За Кристиан Ериксен голът в първия му мач на Евро 2024 дойде три години след като получи сърдечен арест на предишното издание на турнира през 2021-а.

Пак той бе в основата на нова атака за Дания в 28-ата минута, но не овладя добре топката и тя бе изчистена от защитата на Словения. Две минути по-късно стражът на датчаните Каспер Шмайхел трябваше да се намесва след удар на Андраж Шпорар.

Кристиан Ериксен пропусна още две възможности за датчаните в 40-ата и 43-ата минута като първо с глава прати топката над вратата на Словения, а след това бе изведен добре и стреля, но отново неточно.

В 52-ата минута словенските футболисти имаха претенции за дузпа след падане на Шпорар в наказателното поле на Дания, но главният съдия Сандро Шерер не отсъди такава. Ситуацията бе проверена със системата за видеоарбитраж-ВАР, но решението на Шерер бе потвърдено.

Расмус Хьойлунд бе близо до втори гол за датчаните в 65-ата минута, но вратарят Ян Облак се прояви със страхотно спасяване, а две минути след това и Словения пропиля възможност за изравняване след като Адам Гнезда-Черин отправи хубав удар с глава, но вдясно от вратата на Дания.

Между 75-ата и 76-ата словенците пропуснаха още два шанса. Първо Андраж Шпорар пропусна от близко разстояние, а малко по-късно Бенямин Шешко удари греда.

Отборът на Словения все пак успя да стигне до изравнително попадение в 77-ата минута, когато Ерик Янжа преодоля Шмайхел с точен изстрел за 1:1. Голът бе първи за Словения на Еврошампионат от 24 години насам.

Шпорар можеше да направи резултата 2:1 в полза на словенците, но стреля над вратата в 79-ата минута, а три по-късно пропиля още една възможност за второ попадение.

До края на срещата двата тима си отбелязаха нов гол и резултатът остана 1:1, фиксирайки първото равенство от началото на Европейското първенство в Германия.

За играч на мача бе избран датският национал Кристиан Ериксен.