site.btaФотоизложба, открита в Министерството на околната среда и водите, показва последиците от трагедията в Нова Каховка
Фотоизложба Stop Ecocide Ukraine беше открита в сградата на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) на бул. „Княгиня Мария Луиза“ №22. Организатори са Посолството на Украйна в Република България с подкрепата на МОСВ и съдействието на Всеукраинската организация за защита на животните UAnimals. Това съобщиха от МОСВ.
В изложбата са представени 26 снимки на най-известните украинските фотографи, сред които са Костянтин и Влада Либерови, Анастасия Метелева, Андрий Якименко, Катерина Клочко, Юрий Стефаняк.
Снимките показват опустошителните следи от престъплението на руската армия - разрушаването на Каховската ВЕЦ и катастрофалните последици за населението на региона, околната среда, инфраструктурата, водоснабдяването, селското стопанство и за целия енергиен сектор на Украйна, посочват от МОСВ.
Изложбата е част от информационната кампания StopEcocideUkraine, инициирана от UAnimals – организация, която спасява животни в зоната на войната. Кампанията се осъществява с подкрепата на Министерството на външните работи на Украйна и цели да привлече вниманието на световната общност към опустошителните последици от руския екоцид, извършен на 6 юни 2023 г., когато руските нашественици взривяват Каховската водноелектрическа централа и наводняват част от Херсонска област, посочват от МОСВ.
„Това беше умишлено и планирано престъпление“, каза на откриването посланикът на Украйна в Република България Олеся Илашчук, като припомни, че точният брой на десетките хиляди загинали още не може да бъде установен, а стотици хиляди са останали без питейна вода, тъй като Каховският язовир е осигурявал захранване за Запорожката АЕЦ – най-голямата в Европа.
„Днес, два дни преди срещата на върха в Швейцария, е много важно заедно да направим всичко възможно и невъзможно, за да предотвратим нови подобни бедствия за хората, критичната инфраструктура и околната среда“, призова Олеся Илашчук, като благодари на българското правителство за подкрепата за постигане на справедлив и устойчив мир.
Изложбата се реализира в рамките на съпредседателството на България на Работна група №8 „Екологична сигурност“ от Формулата за мир на президента Володимир Зеленски.
„България остава ангажирана с прилагането на Формулата за мир на Украйна и в рамките на работна група №8 ще продължим да полагаме усилия за включването на международната общност за зеленото възстановяване на страната“, заяви министър Петър Димитров. Той сподели, че по време на участието си в конференцията „Обединение за справедливост“ през октомври в Киев се е запознал от първо лице със страданието на украинския народ, и припомни, че от началото на войната МОСВ изпълнява засилен мониторинг за чистотата на водите в Черно море и е в непрекъснат обмен на данни с Румъния и Украйна.
Както БТА писа през декември, съществуващата връзка между промените в климата и войната е една от основните теми, които непрекъснато излизат на дневен ред по време на международната конференция за климата КОП28, тъй като голям брой държави страдат едновременно от смъртоносни конфликти и екологични катастрофи.айли въздействието на руските военни действия върху околната среда.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text