site.btaЧестотата на рак на дебелото черво се увеличава, каза доц. Александър Кацаров
Честотата на рак на дебелото черво се увеличава. Това каза за БТА доц. Александър Кацаров, началник на Първо отделение на Клиниката по гастроентерология във Военномедицинска академия. По думите му е абсолютно наложително за окултни кръвоизливи да се изследват хората, които имат близки родственици – родители, брат или сестра, диагностицирани с рак на дебелото черво. За тях изследването е добре да се направи при навършване на 45-годишна възраст, а за останалите – над 50-годишна възраст.
Над 300 лекари и студенти по медицина ще участват в започващия днес двудневен Национален симпозиум по гастроинтестинална ендоскопия BULENDO-2024, каза още доц. Кацаров. Предвижда се демонстрация на повече от 30 ендоскопски манипулации, които ще се извършат в операционните зали на Клиниката по гастроентерология.
Скрининг за рак на дебело черво
Скринингът за рак на дебелото черво е стандарт в цяла Европа, това е и консенсус на Европейското дружество по гастроентерология, тъй като чрез него може да се открие определена популация пациенти, които да са положителни, допълни лекарят. Ако резултатът е положителен, пациентът подлежи на по-подборно изследване, консултиране и лечение, ако се налага. Целта на скрининга е превенция на рак на дебелото черво, тъй като честотата на тази локализация се увеличава. Освен лечението на ранните стадии и подобряване на качеството на живот на пациентите, се намалява и финансовата тежест върху здравната система и върху медицинския персонал, добави той.
Подлежащи на изследване
Всеки, навършил 50-годишна възраст, е задължително да се изследва за окултни кръвоизливи, каза още доц. Кацаров. По думите му в някои държави изследването за окултни кръвоизливи е задължително, дори се налагат санкции на пациентите, ако не направят изследването. Абсолютно наложително е за окултни кръвоизливи да се изследват хората, които имат близки родственици – родители, брат сестра, диагностицирани с рак на дебелото черво, като за тях изследването е добре да се направи при навършване на 45-годишна възраст, съветва доц. Кацаров.
Кървенето не е само в резултат на рак на дебело черво, но пациентът трябва да посети гастроентеролог, за да се направят допълнителни изследвания, тъй като предварителният тест може да даде фалшиво положителен или фалшиво отрицателен резултат. Кървенето може да се дължи на хемороиди, на полипи и в много редки случаи - на злокачествено заболяване, добави лекарят. По думите му масовият скрининг няма за цел да създаде масова психоза, въпреки че е възможно да стане точно така. Идеята за скрининг е да се открият, ако има, лезии в много ранен стадий и да се лекуват. Целта на ранната диагностика е да се избегне инвалидизацията на пациента. По думите му полип на дебело черво до десет години би могъл да се измени в рак на дебелото черво.
Болестта
Ракът на дебелото черво произтича от полип на дебелото черво. Още, обаче, не е изяснено точно от какво се получават полипите, посочи още доц. Кацаров. По думите част от причините за поява на полипите са някои заболявания и генетичната предиспозиция. Полипите са често срещано заболяване у хората – те може да се открият и на стомаха, на жлъчния мехур, на матката.
Не рядко полипите се откриват при много възрастни пациенти, които обаче имат и други заболявания, а напредналата възраст е рисков фактор за отворена оперативна интервенция. Това налага прилагане на мини инвазивна ендоскоска манипулация, каза още той.
Причини
Има проучвания и научни разработки, според които е възможно храните, съдържащи генномодифицирани организми и храните, съдържащи изкуствени оцветители да допринасят за поява на рак на дебелото черво, но това не е категорично доказано, добави доц. Кацаров. Важно е хората да се хранят здравословно, да са физически активни, да имат тонус на чревната мускулатура и да не са с наднормено тегло, тъй като наднорменото тегло се смята за рисков фактор за поява на полипи и развитие на злокачествено заболяване.
Научен симпозиум по гастроинтестинална ендоскопия
Националният симпозиум по гастроинтестинална ендоскопия BULENDO-2024 се организира отново след седемгодишна пауза. В рамките на два дни ще се демонстрира в различни случаи как трябва да се отстраняват полипи, как се диагностицира полип, как се прави преценка дали полипът би могъл да бъде отстранен или не. Предвижда се и обсъждане на жлъчна, чернодробна и панкреатична патология. Целта на форума е обучение на медиците и развитие на ендоскопските интервенции, които са мини инвазивни намеси, без отваряне на коремната кухина. Методът е много щадящ за пациента, а тенденциите в Европа и в света са именно да се работи по този начин, допълни доц. Кацаров. Фокусът вече се измества от отворените хирургични операции към мини инвазивните, което е голямо предимство за пациентите.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text