site.btaДържавно първенство за юноши (старша възраст) за сезон 2023/24 няма да има, станаха ясни плейофите за попълване на Елитните групи

Отборите на Септември (Сф) и ЦСКА-София играха на финал за Купата на БФС при 18-годишните. снимка: БТА/Христо Касабов

Държавно първенство по футбол за юноши (старша възраст) през тази година няма да се провежда, обявиха от БФС. Причината е, че клубовете не искат да участват в шампионат за момчета, родени през 2005-а година.

Първоначално е предвидено през този сезон за Републиканското първенство да се класират 4 отбора - по един представител на всеки зонален съвет., които да се срещнат след жребий в 1/2 финали в две срещи с разменено домакинство, а победителите да излъчат републиканския първенец във финал в един мач на неутрален терен през юни 2024-а година. Оказва се обаче, че заявки подават само два тима – Черноморец (Бургас) и Арда (Кърджали).

Това принуждава централата да отмени първенството, което е прецедент в историята на детско-юношеския футбол у нас.

Но решението на повечето отбори е напълно обяснимо с въвеждането на правилото за вторите и третите отбори на клубовете. Момчетата от тази възраст реално играят в мъжки първенства, а и в края на годината са датите за дипломиране, полагане на зрелостни изпити и абитуриентски балове.

През миналата година се проведе все пак Държавно първенство U19, което беше спечелено от Пирин (Благоевград), победил на финала Септември (София) с 3:0. Участието обаче беше доста камерно и Лудогорец, Левски, Славия, ЦСКА-София, ЦСКА 1948, Ботев (Пловдив), Локомотив (Пловдив), Черно море (Варна), Спартак (Варна) и други водещи клубове не взеха участие.

Така най-голямата възраст, която има своя шампион, е генерация 2006, където ЦСКА-София победи Септември след изпълнение на дузпи и взе Купата на БФС.

През следващата седмица ще се изиграят баражите за влизане в трите Елитни юношески групи. Те ще бъдат в два кръга за U16 и U17, където ще бъде излъчен само един нов член. В групата U15 новите отбори ще бъдат два.

Жребий за баражите за попълване на Елитните юношески групи:
U15:
Академия Пловдив – Добруджа (Добрич) – на 10-и юни в Айтос
Миньор (Перник) – Етър (Велико Търново) – на 10-и юни Победителите ще бъдат определени в един мач на неутрален терен
и ще влязат в състава на Eлитна група U15 U16: Фратрия (Варна) – Миньор (Перник) – 12-и юни във Велико Търново Нефтохимик (Бургас) – Етър (В. Търново) – на 12-и юни в Стара Загора Финал – на 16-и юни U17: Локомотив (Г. Оряховица) – Фратрия (Варна) – на 12-и юни в Попово Черноморец (Бургас) – Миньор (Перник) – на 12-и юни в Пловдив (стадион "Марица") *начален час 17.30 часа Финал – на 16-и юни

Към 02:23 на 23.07.2024 Новините от днес