site.btaНационалният отбор на България загуби от световния шампион Сърбия в поредния си мач от Лигата на нациите по волейбол за жени

снимка: БТА архив

Националният отбор на България по волейбол за жени загуби от световния шампион Сърбия с 1:3 (25:18, 21:25, 17:25, 16:25) в поредния си мач от турнира Лига на нациите, който се игра в Арлингтън (САЩ). така националките остават само с една победа в актива си до момента в надпреварата.

Ден след достойното представяне срещу олимпийския шампион от Токио 2020 САЩ селекционерът Лоренцо Мичели направи две промени в стартовия състав. На диагонала заложи на Мерелин Николова, която подобно на мача срещу Република Корея, се включи много силно и беше най-резултатна за тима ни. На поста либеро започна Жана Тодорова.

Тимът започна срещата много добре и след силни изяви на Мерелин Николова и Мария Йорданова направи серия от 7 поредни точки, за да поведе с 11:4. Световният шампион опита да се върне, но българките продължиха да играят с настроение и самочувствие, а две поредни успешни блокади направиха разликата 19:14. Мичели акцентира върху играта в защита, а националките изпълниха перфектно указанията на треньора, за да се стигне до шест геймбола за България. Още при първата възможност Съйкова затвори гейма при 25:18.

Втората част предложи много обрати, равностойна и оспорвана игра. Двата тима постоянно си разменяха водачеството, но в края Сърбия записа шест поредни точки, най-вече дело на Александра Ужелац и Хана Куртагич, и стигна до геймбол при 24:20. Николова намали след удар по правата, Мичели пусна в игра Ива Дудова и Микаела Стоянова за по-висока блокада на България, но Ужелаец затвори частта при 25:21 и изравни геймовете на 1:1.

В следващите две части световните шампионки от Сърбия доминираха и след 25:17 и 25:16 нямаха проблем да затворят мача.

Българските влейболистки записаха 8 блокади и 6 аса в мача, и допуснаха по-малко грешки от съперника (17 срещу 23). Най-резултатна не само за българките, но и в срещата, беше Мерелин Николова с 21 точки. Мария Йорданова добави 13 точки.

В последния двубоя в Арлингтън България излиза срещу Германияв понеделник от 02:30 часа българско време.

Към 05:35 на 23.07.2024 Новините от днес