site.btaИмаме нужда не само да говорим за българската култура, имаме нужда и да я показваме навън, каза вицепрезидентът Илияна Йотова
“Имаме нужда не само да говорим за българската култура, имаме нужда и да я показваме навън, защото и днес образът на страната ни не е този, който всички желаем.“ Това каза в своето приветствено слово вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова по повод официалното откриване на юбилейната научна конференция “Културно наследство – изкуство – музеи“, организирана в чест на чл.-кор. проф. д. изк. Мила Сантова.
Събитието се провежда днес и утре (30 май) в галерия “Академия“ на Националната художествена академия в София. Преди официалното откриване на научната конференция вицепрезидентът Илияна Йотова отговаря на журналистически въпроси.
Конференцията има богата програма, в която участиe ще вземат над 40 водещи учени и експерти от институти на Българската академия на науките, висши училища и музеи в страната. Тематиката на докладите обхваща научната проблематика, в които е работила през годините чл.-кор. проф. д. изк. Мила Сантова.
“За мен е голяма чест, че мога да участвам в днешната престижна конференция. Сигурно няма по-голям дар, който човек може да получи за своя юбилей, от присъствието на своите колеги и от тази богата програма, която успях да проуча преди да дойда на събитието“, добави още вицепрезидентът в приветствието си.
“Това, което ми направи впечатление в тази програма, беше изключително широката палитра, разгърнато ветрило от проблематика, за която ще се говори тук, в тази зала. Ще се говори не само за история, като исторически събития и факти, ще се говори за облекло, ще се говори за обичаи, ще се говори дори за торти, ще се говори за това как се формира културата на малкия град, как историята влияе за развитието на тези културни процеси, с цялото това богатство, което Вие сте превърнали в своята професия, не просто в свои научни търсения, а в своя съдба, бих казала и мисия“, се обърна Илияна Йотова към присъстващите учени и представители на културни и научни институции.
По думите ѝ много малко са хората, не само в национален, но в европейски, и дори световен мащаб, които могат да бъдат удостоени с определението “енциклопедист‘‘, каквато чл. кор. Сантова със сигурност може да бъде наречена.
В своето приветствено слово вицепрезидентът засегна и някои от настоящите проблеми, свързани с опазването на нематериалното културно наследство на България – за липсата на закон или стратегия, които да обезпечават политиката в посока това културно-историческото наследство на България да бъде свързано с туризма; за отсъствието на България като участник в т.нар. Кирило-Методиев културен маршрут; за отхвърлянето на предложения за финансиране на различни културно-туристически маршрути, например този, обвързан с живота и делото на едни от най-големите дарители в българската история – братята Евлоги и Христо Георгиеви.
“Аз и моят екип от Президентската институция лично сигнализирахме тогавашното Външно министерство, през 2021 г., когато все още можеше да се спаси участието на България в това голямо мероприятие, което е достатъчно добре финансирано от европейски фондове, но за съжаление срещнахме “стена‘‘, незаинтересованост, и резултатите не са на лице.‘‘ Това каза вицепрезидентът по повод своя личен опит за присъединяване на България към Кирило-Методиевия културен маршрут.
Според Илияна Йотова има нещо много символично в това, че юбилеят на проф. Сантова се отбелязва именно с тази конференция, няколко дни след 24 май – един от най-хубавите български празници, на който българите се опитват да говорят за култура, писменост и книжовност.
“Вие сте човек, който е истински будител и наследник на българските книжовници – една малко позабравена дума, но за сметка на това много красива и много вярна”, отбеляза Илияна Йотова.
Накрая на своето слово вицепрезидентът пожела на чл. кор. Мила Сантова да продължи да работи със същата амбиция за красотите на България, защото според нея тя притежава нещо, което я различава от много хора, които “не слизат от телевизионните екрани, а именно – реалното познание за историята и културата България.
Откриването на конференцията продължи с поздравления от представителите на различни културни и научни български институции, ръководители на висши училища и организации.
Чл.-кор. проф. д. изк. Мила Сантова е била заместник-министър на културата, дългогодишен директор на Института за фолклор при БАН, първи директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. Дългогодишен председател е на ИКОМ – България. Била е председател, зам.-председател, член на Националния съвет по нематериално културно наследство при министъра на културата, както и на други съвети в Министерството на културата – по музейно дело, културен туризъм, читалища и пр. Носител е на поредица отличия, сред които “Златен век” – звезда и грамота от името на министъра на културата, възпоменателен медал “50 години България в ЮНЕСКО“ , отличие “За заслуги към БАН“, и Грамота от председателя на БАН за цялостна дейност за изследване и популяризиране на българското нематериално културно наследство.
Особено значима е работата на чл.-кор. проф. д. изк. Мила Сантова в областта на нематериалното културно наследство (НКН). Тя работи активно за приложението в страната на постановките на Конвенцията на ЮНЕСКО от 2003 г. Мила Сантова представлява България в първия Междуправителствен комитет на ЮНЕСКО за опазване на НКН. Tя е автор и ръководител на екипите, разработили първите три вписвания на български елементи в Световната представителна листа на ЮНЕСКО на елементи на НКН.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text