site.btaАрменското училище в Пловдив празнува 190 години от създаването си в Античния театър
Арменското училище „Виктория и Крикор Тютюнджян“ в Пловдив празнува 190-години от създаването си. Честването е на 31 май 2024 г. в Античния театър в града под тепетата. Програмата включва както изпълнения на вокалната група към училището, така и български и арменски танци и балет, а специални гост-изпълнители от Армения и България ще направят празника незабравим, съобщи Микаела Джамджиян.
На античната сцена ще излязат известните оперни изпълнители от Армения - носителката на приз „Най-добър изпълнител на класическа музика за 2018 г." Хасмик Харутюнян и тенорът Микаел Улиханян. Най-старият певчески хор в България – ППД „Ангел Букурещлиев“ заедно с вокалната група към Арменското училище - „Йеразанк“, ще открият концерта с химна на Пловдив. Децата от ОУ „В. и Кр. Тютюнджян“ ще си партнират и с Рафи Бохосян. Освен на музикални изпълнения, публиката ще се наслади на арменски традиционни и на български фолклорни танци. Единственият в София арменски танцов състав „Наири“, с художествен ръководител Емма Шахинян – възпитаничка на Арменското училище, ще плени с красотата на арменския танц. Духовната емблема на Пловдив - ФА „Тракия“, ще разкрие част от огромното богатство на българското танцово изкуство. В магията на балетното танцово изкуство ще ни потопят танцьорите от балет „Ера“, с художествен ръководител Кремена Антонова.
Арменското училище като институция съществува от 1834 г. Повече от столетие то се помещава в различни сгради. Благодарение на влиятелния арменец Абро Челеби, арменската общност придобива своя църква през 1675 г. – „Сурп Кеворк“, която е запазена и до наши дни. В началото в Арменското училище „Вартананц” се обучават само момчета, съгласно патриархалните разбирания на времето. Едва след средата на ХІХ век, през 1866 г. се открива и девическо училище „Варварян”. Към 1920 г. от сливането на училището за момчета и това на момичетата се формира единно Арменско народно смесено училище „Вартананц – Варварян”. През учебната 1925 – 1926 г. училището има обучение до седми клас и се признава за Основно училище с прогимназия. Учебната 1944 – 1945 година започва в новоизградената от сем. Тютюнджиян училищна сграда. Тя е дарена за вечно ползване за обучение на децата от арменски произход. През 1976 г., вследствие на съществуващия режим в страната, Арменското училище в Пловдив се закрива. След 14-годишно прекъсване училището отново отваря врати през 1990 г. В памет на благодетелите си оттогава носи името „Виктория и Крикор Тютюнджиян“.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text