site.btaИзпълнението на финансови инструменти през изминалия програмен период е довело до увеличаване на БВП на страната с 2,8 процента, посочи управителят на УС на Фонда на фондовете
Управителят на Управителния съвет на Фонда на фондовете (ФнФ) Бисер Петков представи постигнатите резултати и макроикономическите ефекти от изпълнението на финансовите инструменти за програмен период 2014-2020 на тематично събитие, което се проведе днес в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Той подчерта някои предимства от предоставянето на подкрепата чрез финансови инструменти. По думите му тази подкрепа има стимулиращ и дисциплиниращ ефект върху нейните получатели, със стимулиране да реализират жизнеспособни проекти, защото средствата са възстановими. На следващо място Петков постави револвиращия ефект, който имат финансовите инструменти – по този начин гарантират дългосрочност и устойчивост на подкрепата. Не на последно място той изтъкна ефекта на лоста, т.е. привличането наред с публичен ресурс на изключителен обем частни ресурси, които мултиплицират ефекта.
Петков проследи хронологията на развитието на Фонд "Мениджър" в рамките на 8 години от създаването му през 2015 г. и основните жалони в това развитие.
"Важно събитие, част от усилията ни за изминалата година, е подготовката и подписването на споразумения с Управляващите органи за възлагане на рециклирания ресурс", посочи Петков.
Той каза, че държат на обратната връзка от своите партньори и регулярно провеждат проучвания на удовлетвореността, като се радват, че резултатите от тези проучвания са крайно високи – 8,3 по 10-степенната скала. "Надяваме се през настоящия програмен период да продължим да удовлетворяваме очакванията на пазари и партньори", изрази надежда Петков.
Той припомни, че ФнФ получи международно признание, което отговаря на целите на УС за разширяване на международното присъствие.
Фондът полага усилия и по отношение на повишаване на оперативната ефективност, на оптимизиране на разходната структура.
Според опита за измерване на ефекта от ФнФ, изпълнението на финансови инструменти през изминалия програмен период е довело до увеличаване на БВП на страната с 2,8 процента. Това е ефектът, измерен с натрупване за периода от 2019 г. до 2023 г. "Изводът е, че на база данните от този модел бихме могли да твърдим, че изпълнението на финансовите инструменти през изминалия програмен период спомага за много по-висок икономически растеж на България", отбеляза Петков.
Той посочи, че вносът на стоки и услуги е нараснал с 2,5 процента в сравнение с базисния сценарий.
Управителят на УС на Фонда на фондовете каза, че значителен ефект показва интервенцията с финансови инструменти върху частните инвестиции, които за периода от 2019 г. до края на 2023 г. кумулативно нарастват със 7,6 процента.
Последният измерен аспект е върху активността на активното и трудоспособно население на страната. Преките ефекти, които се наблюдават, са от откриването на нови работни места, увеличаващи заетостта сред трудоспособното население с 5,4 процента. Това води до намаляване на коефициента на безработица с 2,6 процента.
Всички данни ще бъдат качени на интернет страницата на ФнФ в най-кратки срокове.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text