site.btaНормално и без жалби протича към този момент подготовката на изборите в РИК-Кюстендил
Нормална и спокойна е обстановката, към момента няма подадени жалби, каза на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Кюстендил председателят на Районната избирателна комисия (РИК) Венцеслав Механджийски. Той съобщи, че е приключила регистрацията на всички партии и коалиции, а кандидатите за народни представители в областта са 157. Около 133 хиляди са гласоподавателите в Кюстендилска област, каза още председателят на РИК.
Според Механджийски, това, че предстоящите на 9 юни избори ще бъдат „две в едно“ може да създаде проблеми в секционните комисии. „Най-много се опасявам, че ще има случаи, при които избиратели гласуват за Европарламент, но се подписват в списъка за Народно събрание или обратно. Така след това няма да излязат контролите, а секционните комисии няма да могат да приключат работа“, коментира Механджийски. Той уточни, че и при този случай няма как гласът на участвалия във вота да не бъде отчетен.
Венцеслав Механджийски припомни, че през 2021 година, когато гласувахме отново „две в едно" – за президент и за НС, нямаше проблеми, защото се гласуваше само с машина, което изключваше възможността да излезе грешка. „Но в този случай не можем да отворим машината и да проверим гласовете. Това може да стане, само ако се гласува с хартия“, коментира Механджийски.
По думите му през последните години секционните избирателни комисии (СИК) работят по-качествено. „Надявам се и сега да бъде така, заради честите избори напоследък – хората вече са добили практика“, коментира председателят на РИК.
Той изтъкна и друга практика, която води до затруднения. „Партиите редовно сменят членовете на СИК. Те трябва да бъдат назначени до 14 май, но смените продължават и след тази дата. “Имали сме случаи от 2222 членове на СИК да сменяме по 1000-1200“, посочи още Механджийски.
Той каза още, че в РИК няма сигнали за изборен туризъм и допълни, че жалбите през последните години намаляват. „На общинските избори бяха много малко. Основните сигнали са свързани с неправилно залепени плакати, но няма фрапиращи. От тази гледна точка очаквам спокойни избори, каза още той.
Според него най-тежките избори през последните години в Кюстендил са били предишните общински избори през 2019 година и тези през април 2021 г., по време на пандемията.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text