site.btaПървият председател на Европейската централна банка е избран на 2 май 1998 г.
На 2 май 1998 г. Вим Дуйзенберг е избран за първия председател на Европейската централна банка. След обсъждания, по време на среща на високо равнище, държавните и правителствени ръководители на страните от Европейския съюз постигат споразумение кой да оглави бъдещата Европейска централна банка. Вим Дуйзенберг, нидерландски икономист и политик, встъпва в длъжност на 1 юни 1998 г. и заема поста до 1 ноември 2003 г.
В емисиите „Международна информация“ и „Икономика експрес“ проследяваме събитието:
Финансовите министри от ЕС започнаха важно заседание в Люксембург
Люксембург, 21 април 1998 г. /БТА/ Министрите на финансите от Европейския съюз днес започнаха последното си заседание преди насрочената за 1 и 2 май среща на високо равнище по въвеждането на общата валута, предадоха осведомителните агенции. Участниците в еднодневната среща обаче дадоха да се разбере, че в спора кой да оглави бъдещата Европейска централна банка всеки остава на своите позиции, отбелязва Ройтерс. (…)
Франция продължава да е против германското предложение за допълнителна точка в т. нар. Декларация за стабилност, отнасяща се за финансовата политика на страните-кандидатки за еврото. Германия от своя страна се противопоставя на компромисното предложение на Париж за председателя на бъдещата централна банка на обединена Европа. Французите предлагат 8-годишният мандат на бъдещия ръководител да бъде разделен на две и постът да бъде заеман последователно от холандеца Вим Дуйзенберг (германския фаворит) и от кандидата на Париж - шефа на френската централна банка Жан-Клод Трише.
***
Дуйзенберг - фаворитът в надпреварата за ръководния пост на бъдещата Европейска централна банка
Амстердам, 30 април /БТА/ Без съмнение холандецът Вим Дуйзенберг има необходимите качества да оглави Европейската централна банка (ЕЦБ), ако бъде избран от ръководителите на Европейския съюз на срещата им на 2 и 3 май, пише Андрю Гил от Ройтерс. Но социалистът, прочул се като човек със широки пръсти, а после превърнал се в строг банкер, знае, че назначението му не е вързано в кърпа. Политиците още се пазарят за поста, като същевременно се опитват да не нанесат трайна вреда на надеждността на общата европейска валута. (…)
***
Ръководният пост на бъдещата Европейска централна банка остава ябълката на раздора в Брюксел
Брюксел, 1 май /БТА/ Спорът около избора на бъдещия председател на Европейската централна банка (ЕЦБ) остава нерешен и през днешния ден, за който е насрочено заседание на финансовите министри от Европейския съюз, подготвящи утрешната среща на високо равнище, съобщават осведомителните агенции. Повечето страни начело с Германия подкрепят кандидатурата на холандеца Вим Дуйзенберг, докато Франция предлага за поста ръководителя на своята централна банка Жан-Клод Трише и разделяне на осемгодишния председателски мандат на два срока по четири години. (…)
***
Германия блокира избора на председател на Европейската централна банка
Брюксел, 2 май /БТА/ В последния момент Германия наложи вето на постигнатата по-рано днес принципна договореност на срещата на върха на ЕС в Брюксел за определяне на първия председател на бъдещата Европейска централна банка и върна трудните преговори на изходната им точка.
Днес дипломатически източници съобщиха, че държавните и правителствени ръководители на страните от ЕС се били споразумели холандецът Вим Дуйзенберг да оглави банката и евентуално изкара само половината от 8-годишния мандат. Франция настояваше нейн човек да управлява банката заедно с Дуйзенберг с надеждата след това да стане титуляр.
Според близки до срещата източници германското вето било наложено, тъй като разделянето на мандата, каквото не било предвидено в решенията за учредяването на банката, щяло да влезе в противоречие с конституцията на Германия.
***
Лидерите от ЕС се споразумяха за председателя на ЕЦБ. 11 държави приеха еврото за обща валута от 1.1.1999 г.
Брюксел, 3 май /БТА/ След обсъждания, продължили 10 часа, в ранните часове на днешния ден държавните и правителствени ръководители на страните от ЕС постигнаха в Брюксел споразумение за първия председател на бъдещата Европейска централна банка (ЕЦБ). Това ще бъде 62-годишният холандец Вим Дуйзенберг. (…)
Лидерите на 15-те обявиха също официално, че 11 от страните-членки ще дадат началото на европейския икономически и валутен съюз (ЕИВС) на 1 януари 1999 г. Новият икономически гигант ще обедини Австрия, Белгия, Германия, Италия, Ирландия, Испания, Люксембург, Португалия, Финландия, Франция и Холандия.
Великобритания, Дания и Швеция решиха да останат извън ЕИВС, а Гърция се надява да се присъедини до 2001 г., след като изпълни необходимите критерии.
***
Първият председател на Европейската централна банка пред Европейския парламент
Брюксел, 7 май 1998 г. /БТА/ Холандецът Вим Дуйзенберг, който неотдавна бе избран да стане първият председател на бъдещата Европейска централна банка (ЕЦБ), днес бе изслушан от Икономическата и валутна комисия на Европейския парламент, предадоха световните агенции. Той заяви, че ако „здравето му позволи”, ще остане на поста председател на ЕЦБ за пълен мандат от 8 години. Дуйзенберг призна, че срещата на високо равнище, на която бе постигнат компромисът за председателя на ЕЦБ, представлявала „грозен спектакъл”. Той отбеляза, че съобщенията кой ще го наследи и кога са „леко абсурдни”, но добави, че французинът Жан-Клод Трише, смятан за негов приемник, е „отличен кандидат”.
Вим Дуйзенберг изтъкна, че ЕЦБ ще взема необходимите мерки при евентуални световни финансови кризи, но добави, че не може в момента да уточни от какъв характер ще бъдат те. Той допълни, че четирите държави членки на ЕС, които сега няма да влязат в икономическия и валутен съюз (Великобритания, Дания, Швеция и Гърция), ще бъдат добре информирани за дейността на ЕЦБ, доколкото „един ден и те ще бъдат част от зоната на еврото”.
/КД/
news.modal.header
news.modal.text