site.btaКоалициите в бъдещото правителство създават напрежение още преди изборите в Северна Македония
Репликата на председателя на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, че коалицията на албанските опозиционни партии в Северна Македония е желаният коалиционен партньор в бъдещото правителство на Северна Македония, предизвика нова размяна на реплики не само между него и представители на най-голямата албанска партия ДСИ, но и в рамките на двете коалиции в албанския политически блок в Северна Македония.
На пресконференция по повод 55 години от създаването на дипломатическата служба на Северна Македония министърът на външните работи на страната Буяр Османи, който беше кандидат за президентските избори, в първия кръг на които получи по-висок резултат от този на опонента си, издигнат от албанската опозиция, заяви, че „волята на гражданите е над всичко“, а това, че „политическите партии правят калкулация за след изборите, е най-голямото омаловажаване на демокрацията и народа“.
„Тази изкривена логика, че албанските политически партии трябва да се борят за симпатиите на една или друга македонска политическа партия, за мен е най-обидното нещо, което може да се каже на албанския, турския или босненския народ. Получаваме голям брой съобщения от граждани, които не са гласували за нас на 24 април (първият тур от президентските избори), но се чувстват обидени. Виждам тази мобилизация сред избирателите на „Европейския фронт“, не само сред нерешилите (за кого ще гласуват), но и сред избирателите на (албанската) опозиция“, каза Османи.
Според него вече не става въпрос за избор между „Европейски фронт“ и „Заслужава си“, а „мобилизация срещу опита да се унищожи достойнството на народите в тази държава, да се говори за бъдещо правителство още преди хората да са казали думата си на 8 май”, когато ще се проведат парламентарните избори в страната.
Според него слоганът на ВМРО-ДПМНЕ „Македония отново твоя“ е проява на шовинизъм.
„Да се призовава страната да бъде „отново ваша“, като се намеква, че ако има албански министър на външните работи, страната не е тяхна, а на албанците, е най-срамният и шовинистичен призив в една мултиетническа държава. До къде ще докараме държавата, ако смятаме, че понеже има премиер албанец, държавата е била на албанците, а сега, на изборите, ще трябва да я върнем на македонците. Национализмът ражда национализъм. Това е един цикъл, от който мислех, че сме излезли. Те успяха да върнат това усещане в албанците и другите общности“, каза Османи.
Според председателя на Демократично движение, част от коалицията „Заслужава си”, съставена от албанските опозиционни партии, Изет Междити, Али Ахмети е наруши правилото правителството на страната да бъде съставяно от най-големите политически партии в двата блока и сега той няма право да иска от другите да спазват това правило.
ДСИ е в управлението на Северна Македония първоначално в коалиция с ВМРО-ДПМНЕ, а после и със СДСМ. През 2016 г. правителството на СДСМ и ДСИ, начело със Зоран Заев, беше гласувано въпреки, че ВМРО-ДПМНЕ имаше 51, а СДСМ - 49 депутати в парламента на страната.
„Фокусирани сме върху програмата и победата и сме убедени, че имаме легитимността на албанците (в Северна Македония) и че ще имаме повече албански депутати в парламента, което означава, че ключът за гласуване ще бъде у нас. След 8 май ще седнем да преговаряме за програмните акценти на правителството“, каза на пресконференция в Скопие днес Меджити, който уточни, че коалицията „Заслужава си” няма да бъде част от правителство, „което не е европейско”.
Друг от лидерите на партии в коалицията на албанската опозиция, председателят на Алтернатива Африм Гаши, пък заяви на пресконференция, че вече са договорени някои институции в Министерството на вътрешните работи, които ще бъдат ръководени от албанската опозиция от "Заслужава си", а по отношение на промените в конституцията, че коалицията е гаранция, че конституционните промени ще бъдат приети от бъдещото правителство.
„Бъдете спокойни, това че някой ще блокира конституционните промени и евроинтеграционния път (на Северна Македони) е само пропаганда. Албанската коалиция „Заслужава си” е гаранция в бъдещото правителство, че конституционните промени ще бъдат приети и за това ще имаме специална рамка за мерките и сроковете за изпълнение на това задължение. Нашето настояване е те да бъдат приети възможно най-бързо и преговорите за присъединяване към ЕС да започнат възможно най-скоро", каза Гаши.
На въпрос дали има срок за конституционни промени, Гаши заяви, че процесът на конституционни промени е сложен процес и трябва да се започне диалог и да се установи контакт с приятели от международната общност, а "също и с българската страна", пишат медиите в страната.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text