site.btaЕвропейският парламент прие преработен закон за подобряване на качеството на въздуха
Европейският парламент днес прие с 381 гласа "за", 225 гласа "против" и 17 гласа "въздържал се" предварително политическо споразумение със страните от ЕС относно нови мерки за подобряване на качеството на въздуха в блока, така че то вече да не вреди на човешкото здраве, природните екосистеми и биологичното разнообразие.
С новите правила се определят по-строги ограничения и целеви стойности, които да бъдат достигнати до 2030 г., за замърсители с тежко въздействие върху човешкото здраве, включително прахови частици (PM2.5, PM10), азотен диоксид и серен диоксид. Страните членки ще могат да поискат крайният срок за постигането на целевите стойности да бъде отложен с до десет години, ако са изпълнени определени условия.
Ако новите национални правила бъдат нарушени, засегнатите от замърсяването на въздуха европейски граждани ще могат да предприемат правни действия и да получават обезщетение, ако здравето им е било увредено.
Освен това в европейските градове ще бъдат създадени повече пунктове за вземане на проби за качеството на въздуха, а разнородните понастоящем индекси за качеството на въздуха в ЕС ще станат сравними, ясни и публично достъпни.
"С актуализирането на стандартите за качество на въздуха, някои от които са установени преди почти две десетилетия, замърсяването в целия ЕС ще бъде намалено наполовина, което ще проправи пътя към едно по-здравословно и устойчиво бъдеще. Благодарение на Парламента актуализираните правила подобряват мониторинга на качеството на въздуха и защитават по-ефективно уязвимите групи. Днешният ден е значителна победа в нашия непрекъснат ангажимент да осигурим по-безопасна и по-чиста околна среда за всички европейци", заяви докладчикът по законопроекта Хави Лопес (групата на социалистите и демократите, Испания).
Сега предстои законът да бъде одобрен и от Европейския съвет, след което той ще бъде публикуван в официалния вестник на ЕС и ще влезе в сила 20 дни по-късно. Страните членки ще разполагат със срок от две години, за да приложат новите правила.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text