site.btaМонтана 2003 отново победи Берое, пети мач ще определи шампиона в женското баскетболно първенство на България

снимка БТА, архив

Вицешампионът Монтана 2003 надигра за втори път шампиона Берое с 89:88 (28:17, 9:15, 27:26, 19:25, 6:5) след продължение като домакин в зала „Младост“ в Монтана в четвъртата среща от финалния плейоф в първенството на България по баскетбол за жени и изравни серията на 2-2 победи. Старозарки спечелиха първите два двубоя като домакини, а тимът от Монтана надделя при своите две домакинства и така първенецът за 2024 година ще бъде определен в пети мач, който ще се състои на 24 април (сряда) в зала „Общинска“ в Стара Загора от 18:30 часа.

Берое бе близо до успеха в четвъртия мач и защита на титлата си, но Монтана 2003 стигна до равенство в редовните 40 минути и продължение, в което се пребори за победата в зала „Младост“.

Домакините имаха превъзходство в началните минути на двубоя и поведоха с 28:17 след първата четвърт. Те увеличиха аванса си до 13 точки при 30:17 след кош на Тери Батъл на старта на втората част и задържаха водачеството си до почивката, но с тройка на Виктория Мирчева баскетболистките на Берое се доближиха на 3 точки до 31:34 при оставащи минута и 20 секунди от първото полувреме. Монтана 2003 водеше с 37:32 след 20 минути игра след точни изстрели на Янина Тодорова, а за гостите от наказателната линия се разписа Цветомира Наумова.

Съставът от Стара Загора изравни в началото на третата четвърт с тройка на Радостина Христова за 37:37, но със серия от 14 безответни точки, от които четири тройки, Монтана 2003 пак се откъсна напред с 51:37. Гостите намалиха пасива си до 5 точки на два пъти в последната минута на частта като Николина Зубач се разписа за 58:63, а Микаела Дамянова вкара веднъж от наказателната линия за 64:58 в полза на Монтана 2003 преди заключителните 10 минути.

Тройка на Гергана Маданкова позволи на Берое да скъси дистанцията до 3 точки при 61:64, а малко по-късно Николет Гилдей направи разликата само 1 при 65:66. Гилдей бе точна от тройката, за да донесе аванс за Берое за първи път в двубоя и пак тя вкара за преднина от 70:67 при оставащи седем минути. Старозагорки покачиха аванса си до 7 точки при 80:73 в последните три минути, но Монтана 2003 успя да стигне до равенство при 83:83, фиксирано с тройка на Борислава Денчева при оставащи 25 секунди и прати мача в продължение.

Допълнителните пет минути предложиха още емоции за зрителите, Берое поведе с 3 точки, но домакините обърнаха до 89:88 след точни наказателни удари на Янина Тодорова и ликуваха в края.

Най-резултатна за Монтана 2003 бе именно Янина Тодорова с 31 точки, 2 борби и 5 асистенции, а Тая Робинсън добави 21 точки, 6 борби и 8 асистенции. Борислава Денчева допринесе с 15 точки и 4 борби.

За Берое Николет Гилдей се отличи с 25 точки, 8 борби и 4 асистенции. Цветомира Наумова вкара 17 точки, а втори пореден мач за тима пропусна играещият старши треньор Жаклин Златанова.

Към 22:05 на 03.05.2024 Новините от днес