site.btaС различни инициативи Александровска болница ще се включи в отбелязването на Световната седмица на първичните имунни дефицити
С различни инициативи Александровска болница ще се включи в отбелязването на Световната седмица на първичните имунни дефицити. Това съобщиха от лечебното заведение.
В периода 22-29 април 2024 г. Експертният център по редки болести – първични имунни дефицити към Александровска болница, в партньорство с Международната фондация „Джефри Модел” (Jeffrey Model Centers Network) традиционно ще участват в инициативите, посветени на Световната седмица на първичните имунни дефицити.
На 20 април от 10:00 до 16:00 ч. в Rosslyn Central Park Hotel (София, бул. "Витоша" 106) ще се проведе шестото лятно училище за родители на деца с вродени дефекти на имунната система. Входът е свободен.
В периода 22-26 април ще се проведе кампания за безплатни прегледи за деца и възрастни (до 60 г.), които имат поне един от десетте признаци на първичен имунен дефицит - четири или повече отита в рамките на една година; две или повече сериозни инфекции на синусите в рамките на една година; приложение на антибиотици за два или повече месеца с незадоволителен ефект; две или повече пневмонии в рамките на една година; забавено физическо развитие при новородени и малки деца; рецидивиращи дълбоки кожни абсцеси или абсцеси на вътрешни органи; персистираща млечница/кандидоза на устната кухина или кожна гъбична инфекция; необходимост от прилагане на интравенозни антибиотици за саниране на инфекцията; две или повече инфекции на вътрешни органи, включително септицемия (сепсис, отравяне на кръвта); анамнеза за наличие на първичен имунен дефицит в семейството.
Желаещите да се прегледат трябва предварително да се запишат, на тел. 0877 570898 от 9:00 до 12:00 ч. в дните от 22 до 26 април. Консултациите ще се извършват от 11:00 до 12:30 ч. в Клиниката по клинична имунология (за лица над 18 г.) и в Kлиниката по педиатрия (за деца до 18 г.).
На 22 април в 12:00 ч. пред лабораторния блок на болницата, заедно с членове на Алианса по редки болести, ще бъдат пуснати балони в небето, символизиращи всеки един новодиагностициран пациент с първичен имунен дефицит.
В първичните имунни дефицити се включват над 300 редки заболявания, при които има нарушение в структурата и/или функцията на определени звена от имунната система. Тези заболявания се причиняват от генетични дефекти, някои от които са наследствени. Пациентите обикновено са по-податливи на инфекции, които са по-чести от обичайното, могат да бъдат особено тежки и трудно поддаващи се на лечение.
Честотата на първични имунни дефицити в България е 2,7 на 100 000 души население, което е значително по-ниско в сравнение с повечето европейски страни. В Националния регистър са вписани 222 пациенти с доказан първичен имунен дефицит, като от тях с малък процент преобладават мъжете, а над 50% са деца. От началото на годината има 19 новодиагностицирани. Всички пациенти получават навременна и адекватна терапия безплатно, а за тях се грижат специалистите от Експертния център по редки болести – Първични имунни дефицити към Александровска болница и във Функционалния експертен център „Джефри Модел“.
Световната седмица на първичните имунни дефицити е глобална инициатива под наслов „Тествай. Диагностицирай. Лекувай“.
Всяка година лечебното заведение се включва в отбелязването на Световната седмица на първичните имунни дефицити. В края на март от Министерството на здравеопазването публикуваха за обществено обсъждане предложения за промени, включващи ранна диагностика на бебета.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text