site.btaОбщо 21 работодателски организации се включиха в "Национални дни на кариерата" в Русенския университет
Двадесет и една работодателски организации се включиха днес в "Национални дни на кариерата" в Русенския университет. Събитието се организира от компанията "Джоб Тайгър" (JobTiger) и висшето училище в крайдунавския град. Основната цел на изложението е потенциалните стажанти и служители, както и студентите и младите специалисти, да открият възможности за професионална реализация.
"От над 10 години имаме недостиг на свободна ръка. Но докато преди имахме недостиг на квалифициран труд, сега имаме недостиг и на средноквалифицирани, и на нискоквалифицирани кадри. Някои сектори - като производство, туризъм, хотелиерство, са принудени да внасят работници от трети страни, за да могат да запълнят своите свободни позиции", обясни Християн Петков - оперативен мениджър в "Джоб Тайгър".
По думите му всеки иска да се реализира в ИТ-сектора, защото заплатите са високи, но и там се наблюдава лек спад на предлаганите позиции.
"Има сектори, които се избягват от търсещите работа, защото не предоставят възможностите и условията, които много хора биха желали, за да се чувстват удовлетворени от работата и заплащането", каза Петков.
По думите му, ако допреди 10 години е било достатъчно да имаме позиция за работа в някоя компания, сега всъщност говорим за "Пазар на кандидата".
"Хората не само имат нужда да работят нещо, но те искат да работят в определена компания и в определен регион - т. е. имат възможността да избират своя работодател и съответно компаниите вече полагат много повече усилия да промотират себе си като работодател", обясни Петков.
Той даде пример, че в различни градове в България може да се видят повече билбордове с реклама "Елате да работите при нас...", отколкото реклама на самия продукт, произвеждан от дадената компания.
"Младите хора, които търсят работа, са по-различно поколение. Ако ние сме възпитани с идеологията "учи, за да работиш" и "работи, защото иначе няма друга опция", то при младите нещата са много по-разнообразни и те са много по-смели, много по-готови да рискуват. Съответно намирането на работа на всяка цена не е житейска цел. Те могат да намерят работа, да се почувстват неудовлетворени от нея и да я напуснат. След това да потърсят друга работа и така, докато в един момент открият своето поприще", каза Петков.
Той посочи, че статистиката, която "Джоб Тайгър" има от 23 години, показва, че близо 50 000 млади души са преминали през "Дните на кариерата". По думите на Петков близо един на всеки шест посетители е успял да намери някаква възможност - стаж, работа за младежи или направо работа в компаниите.
"Тези, които искат да получат възможност, трябва да бъдат проактивни и да я търсят. "Дните на кариерата" са формат, който дава възможност не само за млади, но и за всякакви хора, които имат желание и амбицията да проучат, да положат някакви усилия, да поговорят с компаниите и съответно да открият възможност", каза Християн Петков.
Кариерната борса в Русенския университет предизвика днес интереса на много млади посетители. На щандовете бяха представени фирми от областта на търговията, автомобилостроенето, металообработването, финансовия сектор, транспорта, държавни компании, институции.
Събитието в Русе е шестото и последно за тази година от серията "Национални дни на кариерата".
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text