site.btaКосово и Сърбия не се споразумяха по въпроса за динара, очаква се още една среща по диалога
Косово и Сърбия не успяха да се споразумеят по въпроса със забраната за ползването на сръбския динар в Косово, каза главният преговарящ на Сърбия в диалога с Косово Петър Петкович, съобщи албанската редакция на Радио Свободна Европа.
Петкович каза това пред журналисти днес в Брюксел след тристранната среща между него, главния преговарящ на Косово Бесник Бислими и специалния представител на ЕС за диалога между Белград – Прищина Мирослав Лайчак в рамките на диалога Косово – Сърбия под егидата на ЕС.
Петкович допълни, че Прищина не е показала „достатъчно воля“ за споразумение и че се очаква още една среща във връзка с динара.
„Повторихме още веднъж позицията и предложението си, което е балансирано и предполага компромисно решение. От друга страна нямаше достатъчно воля от страна на Прищина. Няма да говоря повече за това, тъй като ще има още една среща по тази тема“, каза Петкович.
Петкович подчерта, че въпросът с динара е щял да бъде решен, ако Съюзът на сръбските общини (ССО) съществуваше.
Международната общност настоява Косово да създаде Съюз на сръбските общини, който произтича от споразумение със Сърбия от 2013 г. и който да обедини около себе си общините в Косово със сръбско мнозинство. Неговото създаване се разглежда от международния фактор като „условие на условията“ за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия в рамките на диалога между тях, отбелязва медията.
Белград и косовските сърби приемат Косово като част от Сърбия и не признават обявената през 2008 година независимост на някогашната сръбска област. Двете страни водят диалог за нормализиране на отношенията си под егидата на ЕС.
Главният преговарящ на Прищина Бесник Бислими каза на свой ред след тристранната среща, че Косово се е съгласило с предложение на емисаря на Европейския съюз Мирослав Лайчак по въпроса за динара, докато Сърбия е поискала допълнително време, съобщи вестник „Коха диторе“. По негови думи Сърбия не е била готова на компромис.
„За съжаление и днес (със Сърбия) имахме големи различия. Докато косовската страна обсъждаше вариантите, чрез които сръбските граждани могат да продължават да получават финансова подкрепа от Сърбия, сръбската страна действаше като адвокат на Сръбската пощенска банка и през цялото време обсъждаше как да регулират лицензирането на тази банка, което не е нито в компетенциите, нито представлява интерес за участващите страни. Виждайки невъзможността за постигане на компромис, Лайчак излезе с консолидирано предложение, което според нас е конструктивно и е на правилния път за намиране на решение, което най-добре отговаря на сръбските граждани в Косово, но в същото време зачита решението на ЦБК“, каза Бислими след срещата.
От 1 февруари влезе в сила решение на Централната банка на Косово (ЦБК), което предвижда еврото да бъде единствената валута за разплащания в брой. Това засили притесненията на местната сръбска общност, която получава сръбски заплати и пенсии в динари и ги използва за покупки и разплащания в Косово.
Косово прие за официална валута еврото през 2002 година, макар да не е член на еврозоната.
Европейският съюз и САЩ критикуваха решението за динара, като заявиха, че то е взето без предварителни консултации и без да бъде взето предвид негативното му въздействие върху сръбската общност в Косово.
Западни дипломати поискаха Косово да замрази временно решението за динара, за да бъде дадено време на засегнатите граждани да свикнат с новата практика, припомня Радио Свободна Европа.
Днешната среща в Брюксел е поредната в последните седмици по въпроса за забраната за ползването на сръбския динар в Косово, отбелязва Радио Свободна Европа.
Първата среща по тази тема беше на 27 февруари и в нея участваха финансови експерти от Косово и Сърбия. На тази среща делегацията от Белград беше водена от Петър Петкович, а главният преговарящ на Прищина Бесник Бислими не дойде. Косово не пожела да изпрати представител на политическо ниво на 27 февруари, защото според него решението на ЦБК за извършване на разплащанията в Косово само в евро не трябва да бъде тема от диалога за нормализиране на отношенията със Сърбия.
Според ЕС на срещите до момента Косово и Сърбия са представили своите предложения за намирането на практично и краткосрочно решение за сръбските граждани в Косово, които получават парични средства в динари от Сърбия.
Косовското правителство настоява, че решението на ЦБК не е политическо, а е решение на независима институция, пише още Радио Свободна Европа. Въпреки това то изрази готовност за практично решение, което ще помогне на гражданите, без обаче да бъде оспорвано решението на ЦБК.
През март косовският премиер Албин Курти каза в интервю за Радио Свободна Европа, че няма да бъдат приемани предложения, които са в разрез с него.
По информация на „Коха диторе“ се очаква следващата среща по въпроса с динара да се проведе в Брюксел след две седмици.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text