Турнир на УЕФА Лига на Конференциите

site.btaМакаби (Тел Авив) шокира Олимпиакос с четири гола в Пирея, без попадения в Амстердам в третия турнир на УЕФА

Футболистите на Макаби (Тел Авив) празнуват победата в Пирея. Снимка: AP Photo/Tanassis Stavrakis

Астън Вила завърши 0:0 при гостуването си на Аякс в първи осминафинал в турнира на УЕФА Лига та Конференциите, като и двата състава останаха с човек по-малко накрая заради червени картони.
Норвежкият Молде постигна волева победа с 2:1 над белгийския Брюж, а най-убедителни бяха френския Лил и Макаби (Тел Авив). Песовете, които са на 4-о място във френската Лига 1, не оставиха кой знае колко надежди на Щурм (Грац) и го победиха с 3:0. Макаби (Тел Авив) поднесе може би най-голямата изненада в този кръг, след като смаза с 4:1 Олимпиакос (Пирея) като гост. Голмайсторът на тима от Тел Авив Еран Захави и днес не пропусна да порази мрежата, вкарвайки два гола на гръцкия гранд.
На стадион Йохан Кройф Арена в Амстердам домакините доминираха, но не успяха да оползотворят предимството си. Новият им капитан и бивш играч на Ливърпул Джордан Хендерсън беше близо до гол от свободен удар, след това мощният нападател Брайън Броби прати топката в малката мрежичка от външната страна, а страховит изстрел на Кенет Тейлър беше избит от вратаря на англичаните Емилиано Мартинес.
Астън Вила остана с 10 човека в 80-ата минута, когато Езри Конса беше изгонен заради втори жълт картон. Но минути по-късно паритетът беше възстановен, когато Тристан Гойер от Аякс също си тръгна предсрочно.
След мача Унай Емери - мениджър на Астън Вила и четирикратен победител в този турнир със Севиля заяви, че знае как да си свърши работата с класирането другата седмица на свой терен.
В Грац два гола на канадския бързак Джонатан Дейвид осигуриха комфортен аванс на Лил срещу местния Щурм, 2-и в австрийската Бундеслига. Дейвид откри в 28-ата минута, а в 51-ата покачи. Крайното 3:0 фиксира косоварят Едон Жегрова 20 минути преди края. Домакините от Щурм за цял мач имаха само две атаки, които обаче не завършиха точно.
Четири гола паднаха в Пирея в първия половин час, но три от тях бяха във вратата на домакините от Олимпиакос. Макаби (Тел Авив) поведе с 2:0 до 9-ата минута, когато първо Захави откри в 4-ата, а след него Идал Шахар дублира преднината.
Намиращият се в отлична форма нападател Айюб Ел Кааби намали в 13-ата, но в 30-ата с второто попадение Захави покачи на 3:1. Крайното 1:4 оформи ветеранът дор Перец четвърт час преди края на срещата.
Молде стигна до победа на характера над Брюж с 2:1, а успехът дойде в 92-ата минута с точния изстрел на Фредерик Гулбрандсен. Пет минути преди края на редовното време белгийците бяха изравнили чрез Максим де Куйпер от дузпа. Молде беше взел аванс от 1:0 в 43-ата минута благодарение на Халдор Стевеник.