site.btaТекзит - мечтата за нова независимост на Тексас в разгара на дебатите за имиграцията
Едно независимо и автономно правителство. Това е мечтата на Даниъл Милър, който подобно на шепа други тексасци, иска в консервативния американски щат Тексас да има "Текзит", тоест независимост като тази отпреди 200 години.
Вдъхновени от Брекзит, привържениците на Текзит смятат, че подобно нещо ще им позволи да разрешат проблема с притока на мигранти на границата с Мексико, заради което са в схватка с федералното правителство във Вашингтон.
"Знаем, че тук, в Тексас, единственият смислен начин да се обезопаси границата и да има имиграционна система, е този да се действа като 200 други страни по света и да имаме една страна с независимо и автономно правителство", казва Даниъл Милър за Франс прес. Милър е председател на Тексаското националистическо движение.
Според него движението, създадено през 2005 г. е по-близо от когато и да е било в постигането на целта си за Текзит.
През 1836 г. Тексас постига независимост след революция, която противопоставя Мексико, от която той зависеше, на коалиция от заселници. Девет години по-късно Тексас става 28-ия щат на САЩ.
Според Милър Тексас споделя историята и интересите с останалата част на САЩ, но федералното правителство не разбира специфичните проблеми на тексасците.
Привържениците на Текзит искат техният щат да приеме закон, който разрешава референдум за независимост, което американската конституция не позволява.
А и все още не са се затворили раните от кървавата Гражданска война (1861-1865 г.), в която щатите от Севера се противопоставиха на робовладелските щатите от Юга, борещи се за независимост, сред които е и Тексас.
Отцепническото движение в Тексас съществува от дълго време, но оставаше досега маргинално, според Джошуа Бланк, изследовател в Тексаския университет.
Бунтът, воден от републиканския губернатор на Тексас Грег Абът, който е приближен на Доналд Тръмп, срещу администрацията на президента демократ Джо Байдън, създаде една ситуация, която привържениците на независимостта искат да използват, за да придадат по-голяма видимост на каузата си и да я представят като по-вероятна за реализиране, отколкото е в действителност, допълва изследователят.
На среща, провеждаща се в типично тексаско заведение за барбекю, Мисти Уолтърс, домакиня на около 50 години, казва: "Сега у нас има нашествие", визирайки 2,5-те милиона души, преминали границата с Мексико от 2023 г. насам.
Това е една гореща тема в предизборната кампания за президентския вот, на който, освен ако няма изненада, ще се противопоставят отново Доналд Тръмп и Джо Байдън. Двамата вече посетиха щата по едно и също време миналата седмица.
"Тексас трябва да надигне глас и да защитава по-добре гражданите си", казва Мисти Уолтърс, убедена, че половината от жителите на щата се чувстват повече тексасци, отколкото американци.
Допитване, публикувано този месец от инициативата "Тексаски политически проект", показва обаче, че едва 26 процента от жителите на Тексас се чувстват преди всичко тексасци. Преди 10 години 27 процента казваха, че се чувстват преди всичко тексасци. Така че процентите в тази насока остават стабилни.
"И дори в този случай това не означава, че 26 процента са в подкрепа на кървав развод със САЩ", подчертава анализаторът Бланк.
Сепаратисткото движение е подхранвано от идеята, че съществува една "хомогенна американска култура, свързана с белите", допълва той. "И тази криза на границата засилва страховете на гражданите, които споделят по-скоро тази визия за американската култура", посочва той.
В град Игъл Пас в Южен Тексас губернаторът Грег Абът разположи ограда от бодлива тел по дължината на границата и пое военния контрол в зоната, наричана Шелби парк покрай река Рио Гранде, като по този начин се противопостави на федералното правителство.
Администрацията на Байдън пък започна съдебна процедура срещу Тексас, припомняйки, че контролът по границите винаги е бил от федералните компетенции.
Даниъл Милър вижда в това символ на една скъсана връзка между федералното правителство и щатите.
Но противно на революцията срещу Мексико привържениците на независимостта мислят, че могат да я получат по мирен път.
Това е малко вероятно, според Джошуа Бланк. "Тексас не може да се отцепи от САЩ мирно. САЩ няма да преговарят по начин, който ще е в техен ущърб", допълва той.
Превод от френски: Габриела Големанска
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text