site.btaПриродният газ може да направи зеления преход по-плавен
Природният газ може да направи зеления преход по-плавен, тъй като е много по-чист откъм вредни емисии от въглищата и петрола и не е просто енергоноситител, а се използва в много индустрии. Освен това по-широката му употреба за сметка на въглищата ще даде възможност за по-плавен преход. Това заяви в интервю за БТА алжирският енергиен експерт Хоейб Бутамин.
Той подчерта важността на Седмата среща на Форума на страните износителки на природен газ с оглед на предизвикателствата пред газовия пазар след избухването на войната в Украйна и преминаването от тръбен към втечнен газ, както и положителното развитие на отношенията между Европа и Алжир - който е най-големият производител на природен газ в Африка. Основната цел на Форума е природният газ да тече свободно и устойчиво, което е в интерес както на страните износителки, така и на крайните потребители, подчерта Бутамин.
Следва пълният текст на интервюто:
- Г-н Бутамин, какво очаквате като основен резултат от Седмата среща на Форума на страните износителки на природен газ?
- Срещата идва в особено важен момент. Предишната подобна се проведе преди две години и броени дни след нея започна войната в Украйна, която сериозно засегна газовия пазар в Европа. Преди началото й Русия доставяше повече от половината от газа за Европа, основно по тръби, но това се промени драстично в рамките на няколко месеца. В момента под 15 на сто от газа за Европа идва от Русия, но за сметка на това се увеличи много делът на САЩ, които снабдяват Европа с втечнен природен газ. Срещата трябва да отговори на новите предизвикателства и на преминаването от тръбен към втечнен газ. След началото на войната и последвалите проблеми с много от тръбопроводите, водещи от Русия към Европа, мнозина вече биха се замислили дали трябва да се инвестира в подобна инфраструктура и не е ли по-добре да се развива инфраструктурата за втечнен природен газ. Някои вече го правят. Смятам, че настоящата среща ще вземе това предвид и то ще бъде отразено във финалните документи.
- Какви са отношенията на Алжир с Европа в енергийната сфера?
- Прекрасни, ние сме сигурен и стабилен доставчик, а капацитетът ни постоянно расте. Освен по тръби доставяме и все повече втечнен газ, но тъй като технологията е много сложна, увеличението става бавно. Когато войната в Украйна започна и газовите доставки от Русия спряха или намаляваха драстично, европейците се обърнаха към Алжир с искане да увеличи доставките. Ние им казахме: "С удоволствие, но нямаме този капацитет засега, въпреки че сме най-големият производител на природен газ в Африка". През двете години от началото на войната ситуацията постепенно се промени, вече сме един от основните доставчици на газ за Европа, наред със САЩ и Катар.
- Как влие на газовите пазари войната в Газа?
- Войната и най-вече последвалите действия на хусите в Червено море влияят най-вече на износа на Катар. На катарските танкери се налага да избягват маршрута покрай Аденския залив, което забавя доставките за Европа.
- Каква е основната цел на Форума на страните износителки на природен газ - да регулира пазарите на природен газ, така че доставките да бъдат гарантирани и устойчиви, или да създаде условия, при които газът да може да се ползва и като инструмент за натиск?
- Основното за Форума е природният газ да тече свободно и устойчиво. Страните членки на организацията имат големи запаси и интерес да продават. Ако цената се вдигне много, потребителите купуват по-малко и търсят алтернативи. Виждате какво се случва на петролните пазари при скокове, същото може да става и на газовите. Форумът няма интерес това да се случва, освен нас има и други производители.
- Може ли природният газ да играе реална роля при прехода към зеленото енергийно бъдеще?
- Не само може, но и трябва. Природният газ е много по-чист откъм вредни емисии от въглищата и петрола, той освен това не е просто енергоноситител, но и се ползва в много индустрии, най-вече химическата, за производството на торове и много други продукти. По-широката му употреба за сметка на въглищата, например, ще даде възможност за по-плавен преход. А да не забравяме, че при производството на соларни панели и вятърни турбини, употребата на природен газ често е неизбежна.
- Колко дълго може да продължи този преход?
- Десетилетия, запасите са големи, зависи от нашето желание.
Хоейб Бутамин е експерт с над двадесетгодишен опит в газовия сектор. В момента е главен изпълнителен директор на "Ранадрил енерджи" (Ranadrill Energy). Компанията работи в газовия и петролния сектор, обучава експерти, но и се стреми да хвърля мостове към зеленото енергийно бъдеще. Той беше любезен да отговори на няколко въпроса специално за БТА.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text