site.btaБългария показа пълно съответствие с инструментите на ОИСР и очаква решение за присъединяване към Комитета по химикали и биотехнологии, съобщиха от МОСВ
България показа пълно съответствие с инструментите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и очакваме решението за присъединяване към Комитета по химикали и биотехнологии, съобщиха на сайта си от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Това стана в рамките на петото заседание на Комитета по химикали и биотехнологии към ОИСР, което се провежда в конферентния център на организацията в Париж. България представи съответствието на страната по 19 акта на Съвета на ОИСР, свързани с управлението на химикалите.
Предвид хоризонталния характер на законодателството по управление на химикали и контрол на опасностите от големи аварии с опасни химични вещества, в състава на българската делегация бяха включени експерти от министерствата на околната среда и водите, здравеопазването, земеделието и храните, вътрешните и външните работи, както и експерти от Изпълнителната агенция по околна среда, Регионалните инспекции по околната среда и водите, Българската агенция по безопасност на храните, Изпълнителната агенция "Българска служба за акредитация", Националния център по обществено здраве и анализи и Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, съобщават от МОСВ.
Като част от превантивните инструменти в политиката за опазване на компонентите на околната среда, България е въвела и прилага ефективни политики и практики за контрол на опасностите от големи аварии с опасни химични вещества и екологосъобразно управление на химикалите през целия им жизнен цикъл, с цел ограничаване на натиска от замърсяване с пестициди, биоциди и индустриални химикали, допълват от екоминистерството. Страната ни е ангажирана и с подобряване на капацитета за мониторинг и контрол на компонентите на околната среда, с подобряване на обществения и бизнес модел на поведение към неутралност и нулево замърсяване, с прилагане на принципа „замърсителят плаща“.
България се стреми към постигане на целите за устойчиво развитие чрез прилагане на международните и европейски изисквания за засилване ролята и отговорността на индустрията за идентифициране на рисковете и предоставяне на информация за химикалите с цел гарантиране на тяхната безопасна употреба, за постигане на чисти технологии и кръгова икономика и намаляване съдържането на опасни вещества чрез тяхната забрана или ограничаване, става ясно от съобщението.
Важен аспект от прилагането на законодателството по управление на химикалите е информирането и обучението на индустрията и подготовката ѝ за изпълнение на изискванията и стандартите, свързани с управлението на химикалите. Дейностите за предоставяне на консултации на индустрията във връзка с прилагането на законодателството в областта на управлението на опасните химични вещества и предотвратяване на риска от аварии с опасни химични вещества се изпълняват от Националното информационно бюро по химикали. Актуална информация се публикува на уеб страницата на МОСВ, раздел Превантивна дейност.
Като член на ЕС, България е въвела европейското законодателство и вече прилага високи стандарти и политики за екологосъобразно управление на химикалите и контрол на опасностите от големи аварии с опасни химични вещества. ОИСР има водеща роля в изработването и прилагането на най-високи стандарти в тази област, се посочва още в съобщението.
В края на януари кабинетът одобри включването на допълнителни мерки в Националната пътна карта с дейности по сътрудничество с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за тригодишния период от 2023 до 2025 г., съобщиха от правителствената пресслужба.
В Националната пътната карта са включени мерки и дейности, които имат за цел да подпомагат напредъка на България в процеса на присъединяване към ОИСР.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text