site.btaВ парламента и в редица градове в страната бе почетена паметта на жертвите на комунистическия режим
На 1 февруари почитаме паметта на жертвите на комунистическия режим. Датата се отбелязва като ден на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим с решение на Министерския съвет от 20 януари 2011 г. по предложение на президентите Желю Желев (1990-1997 г.) и Петър Стоянов (1997-2002 г.), показва справка на отдел „Справочна“ на БТА.
Днес е денят, в който трябва да се помолим за душите на жертвите на комунизма, но трябва да отправим своя апел към живите, към бъдещите поколения - да не забравят, да помнят, че доброто винаги побеждава, но битката е трудна, заяви председателят на Народното събрание Росен Желязков пред Мемориала на жертвите на комунистическия режим в София. Желязков напомни, че злото не е оставено в миналото, то дебне отвсякъде и трябва да бъдем много внимателни, защото тътенът на този период се чува и днес.
Нека сведем глава пред жертвите на този много черен ден за България - унищожаването на политически, военен, икономически, академичен елит на българската нация, призова евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев. Трябва да предадем паметта за тях на младите поколения. Ако тази памет не се предава, то много лесно младите могат да станат отново жертва на популисти, каза още Ковачев.
Зам.-председателят на ПГ на ДПС Халил Летифов заяви, че днес е една важна и черна дата, дата на памет на грешките на властта, с която хиляди платиха на живота си, а стотици хиляди със своята свобода и достойнство. Трябва да си припомним, че комунистическият режим, като всички режими в продължение на десетилетия оскърбяваше и нарушаваше човешките права, посочи Летифов.
За първи път на почитането в столицата молитви бяха отправени от православен свещеник и от мюсюлмански духовник в памет на жертвите - православни и мюсюлмани, които заедно са осъждани и лежали в концелагерите. Жертвите почетоха президентът Росен Плевнелиев (2012-2017 г.), посланикът на Украйна в България Олеся Илашчук, народни представители, общински съветници, репресирани от комунистическия режим и десетки граждани.
Днешното заседание на Народното събрание започна с минута мълчание в памет на жертвите. От „БСП за България" излязоха от залата, а някои депутати от „Възраждане“ не станаха на крака. Декларации бяха прочетени от името на парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната – Демократична България“ и „Възраждане“.
ГЕРБ-СДС
През всичките 34 години на прехода БКП – БСП не се извини, а в случая излезе и не се покая за зверствата на комунизма, за лагерите на смъртта, за погубените животи и съдби, за срамния Възродителен процес, заяви председателят на СДС и депутат Румен Христов. „Продължават опитите за изопачаване, неглижиране и фалшифициране на историята ни в този черен период. Тези опити са позор в държава членка на ЕС, приела ценностите на демократичния свят и осъдила режима като престъпен със закон“, посочи той.
„Продължаваме промяната – Демократична България“
От „Продължаваме промяната - Демократична България“ призоваха за запазване на историческата памет, така че в бъдеще „да не попадаме в същите капани, маскирани под друга опаковка, но с идентична същност“. „Ясната позиция за миналото е ориентир за бъдещето. Важно е да подчертаваме значението за поддържане на спомена за истината жив, тъй като не може да има помирение без истина и памет. Трябва да потвърждаваме своята решителна единна позиция срещу всяка форма на тоталитарно управление, независимо от идеологическия контекст“, заяви зам.-председателят на парламента и депутат Никола Минчев и изтъкна, че всякакви опити за омаловажаване на стореното трябва да срещат непоколебим отпор.
„Възраждане“
На България ѝ е нужен ден на националното помирение - ден, в който всички заедно да станем и да почетем както жертвите на режима преди 1944 г., така и жертвите на режима след 1944 г., посочи лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов и допълни, че ако има такъв ден, тогава от партията му ще станат на крака в парламента. Според него с едноминутното мълчание са почетени убийци, избили или осъдили на смърт 3055 човека в периода 1941 - 1944 г. „Ако един народ иска да затвори раните от гражданската война, той трябва да почете и едните, и другите жертви“, смята той.
Министри и заместник-министри, представители на местната власт и на общността посетиха за поклонение бившия лагер „Белене“. Инициативата бе на министрите на околната среда и водите Юлиян Попов, на правосъдието Атанас Славов и на културата Кръстю Кръстев. Сред присъстващите бяха още министрите на отбраната Тодор Тагарев, на здравеопазването проф. Христо Хинков, на електронното управление Александър Йоловски, както и заместник-министрите на енергетиката Красимир Ненов, на транспорта и съобщенията Бисер Минчев, на културата арх. Чавдар Георгиев и на правосъдието Емил Дечев. Цветя бяха поднесени и от името на министър-председателя акад. Николай Денков.
Лагерът „Белене“ е най-големият, най-дълго съществувалият и най-добре запазеният от мрежата затвори за въдворяване на инакомислещите след 1944 г. в България. Тази година се навършват 75 години от отварянето му. Заради историческата памет и дълга към бъдещите поколения заслужава да бъде изградено публично достъпно място за възпоменание и признателност към жертвите, посочиха от Министерството на околната среда и водите.
Варна
Артисти от Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ поднесоха цветя на Мемориала на жертвите на комунистическия режим във Варна и Варненски окръг. Директорът на Театрално-музикалния продуцентски център (ТМПЦ) във Варна Даниела Димова припомни, че в последните години в политиката на Варненския театър е осъществяването на нова българска драматургия, посветена на периода след 1944 г. Реализирани са „Поразените“ по романа на Теодора Димова и „Ботушът“ по пиесата на Лило Петров, които разглеждат темата за жертвите и палачите от онова време.
Добрич
С панихида пред Паметния кръст на репресираните от комунистическия режим в Добрич отбелязаха Деня на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим. Поклонението бе организирано от общинските съветници от коалиция ГЕРБ-СДС. На панихидата присъстваха и общински съветници от „Продължаваме промяната - Демократична България“ и граждани на Добрич. Възпоменанието бе отслужено от отец Велико Великов. Председателят на Общински съвет - Добрич Красимир Николов каза пред медиите, че ще внесе предложение здравите плочки при започването на ремонта в централна градска част да бъдат използвани за облагородяването на района около паметните места.
Перник
Представители на десните партии в Перник и граждани поднесоха цветя и почетоха с едноминутно мълчание паметта на жертвите на комунистическия режим от областта пред паметната плоча на загиналите след 9 септември 1944 г. „Първи февруари е дата, която оттук насетне трябва да се почита в българската история. Отново трябва да се отбележи и приносът на двамата демократично избрани президенти Петър Стоянов и Желю Желев за това, че още помним този терор и жертвите му, както и травмата от политическия режим. Тя не може да бъде забравена. Нека си спомняме за хората, които са дали живота си в борбата с мракобесието“, призова областният управител Людмил Веселинов.
Пловдив
С полагане на венци и цветя пред паметника „Свидетелят“ пред сградата да общинската администрация в Пловдив и с едноминутно мълчание бе почетена паметта на жертвите на комунистическия режим. „Комунистите избиха хиляди, репресираха техните семейства и превърнаха България в концлагер, от който хората не можеха да избягат, не можеха да учат и да се развиват", каза в словото си областният управител на Пловдив Илия Зюмбилев. По думите му тези жертви не трябва да бъдат забравени и тяхното дело трябва да се учи в учебниците по история. Председателят на Съюза на репресираните от комунистическия терор в Пловдив Атанас Узунов припомни, че по време на режима само за 40 дни са убити 26 686 души. Членове на съюза призоваха паметникът „Альоша“ да бъде преместен в Музея на социалистическото изкуство.
Плевен
В Плевен пред паметника в Гаровата градина на площад „Иван Миндиликов" бе почетена паметта на жертвите на комунистическия режим. Панихида отслужи отец Венци. Всички присъстващи, сред които представители на десни партии в Плевен, пострадали от режима и техни наследници, поднесоха венци и цветя пред мемориала. Събралите се да почетат паметта на жертвите на комунистическия режим изразиха желание паметникът да бъде обновен, като бъде изработен и монтиран по-голям и внушителен кръст.
Стара Загора
С панихида в катедралния храм „Свети Димитър Мирликлийски" и поднасяне на венци и цветя беше почетена паметта на жертвите на комунистическия режим в Стара Загора. „Днес честваме гибелта на хиляди невинни - представители на интелигенцията, адвокати, учители и т.н. С панихида и поднасяне на цветя искаме да държим пламъчето живо и да напомняме, че има нужда от такива събития, в които да се отдаде почит на тези хора", каза пред журналисти Димитър Митев, председател на Съюза на репресираните в Стара Загора. Той допълни, че няма точни данни колко са жертвите на комунистическия режим в област Стара Загора.
Хасково
С панихида и минута мълчание в Хасково бе отбелязан Денят за почит към жертвите на комунистическия режим. Ритуалът се състоя пред паметната плоча на разстреляните от партизани на 12 септември 1944 г. седем офицери от хасковския гарнизон. Цветя пред монумента поднесоха кметът на Хасково Станислав Дечев, областният управител Гинка Райчева, председателят на Общинския съвет Таня Захариева и други официални лица. Заукопойната молитва отслужи отец Никола. Трябва да помним и да не забравяме онези мракобесни времена, за да не се повторят те никога, призова кметът Станислав Дечев. Той припомни, че Народният съд в Хасково е издал присъди на 88 души, десет от които смъртни, а гробовете на убитите са останали неизвестни. Именно Дечев, като областен управител, възстанови поклонението пред паметната плоча на убитите хасковски офицери през 2019 г.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text