ОБЗОР

site.btaСтранният случай с Джована Педрети - повод за размисъл за медиите и социалните мрежи

Странният случай с Джована Педрети - повод за размисъл за медиите и социалните мрежи
Странният случай с Джована Педрети - повод за размисъл за медиите и социалните мрежи
Снимка: АП

В последно време всички си задават въпроси за рисковете, произтичащи от изкуствения интелект, използван в медиите или социалните мрежи. „Не знам кое вреди повече – изкуственият интелект или естественото невежество”, пък попита тези дни италианският писател Емауеле Фиоре Савио. Неговият въпрос сякаш напълно се връзва с една трагично завършила история, потресла тези дни италианците и предизвикала много размисли за влиянието на социалните мрежи и на медиите върху живота и съдбата на хората.

На 12 януари местно издание на в. „Кориере дела сера” публикува информация за негативен коментар в "Гугъл мапс" за пицарията „Ле Виньоле” в Сант’Анджело Лодиджано в провинция Лоди в северната италианска област Ломбардия. Според публикуваната във вестника информация става дума за скрийншот на негативния коментар, който собственичката на пицарията, 59-годишната Джована Педрети качила в акаунта на заведението във "Фейсбук". Скрийншотът включвал и отговорът, който Педрети е дала на негативния коментар. Според скрийншота негативнитият коментар е бил направен преди 18 часа, а отговорът на собственичката е дошъл два часа по-късно. В негативния коментар клиент се оплаквал, че е бил настанен в пицарията на Джована до гейове. Той също така се оплаквал, че е бил настанен и близо до момче в инвалидна количка, което имало трудности с храненето. Клиентът допълвал, че не се е почувствал удобно заради всичко това, въпреки че пицата, която са му сервирали, била отлична, както и десертът след това. В коментара, насочен очевидно срещу хората с хомосексуална ориентация и инвалидите, се запазва учтивия тон. Собственичката на пицарията Джована Педрети казва в отговора си на коментара също възможно най-учтиво, че цени това, че коментиращият си е направил труда да оценява заведението й и предлаганите в него услуги и храни, но после му напомня, че нейната пицария е отворена за всички и от клиентите се изисква да са възпитани и да проявяват уважение към всички. После Педрети нарича коментара на клиента към гости на заведението, които, както изглежда, не са го притеснявали по някакъв начин, като ненужна проява на неприязън към другите. Тя допълва, че управата на заведението е забелязала и изпълнения с досада поглед, който клиентът хвърлял на момчето в инвалидната количка. След което Джована Педрети казва на клиента, че предвид тази негова проява на човешка низост и на лош вкус нейното заведение не е отворено за него, призовава го най-учтиво да не се връща повече там, освен ако не преоткрие у себе си човечността, и припомня, че нейното заведение не избира клиентите си заради техните сексуални наклонности, нито заради това дали са инвалиди или не.

Много бързо всички италиански онлайн издания препостнаха информацията за този скрийншот и последва вълна от коментари. Пицарията „Ле Виньоле” и нейната собственичка се озоваха набързо в устата на всички. Реакцията на Джована Педрети на негативния коментар беше определена като достойна за възхищение. Джована беше похвалена за толерантността, която проявява към клиентите си и се превърна за всички в отявлен защитник на социалното многообразие. Редица издания припомниха, че в нейната пицария преди време е била въведена и инициатива, при която по-заможни клиенти са оставяли пари, чрез които да се плати пица на по-бедни клиенти. Джована Педрети си спечели  похвалите и на италианската министърка, отговаряща по въпросите на инвалидите, Алесандра Локатели, припомня „Фато куотидиано”.

Логично цялата тази шумотевица бързо доведе до повече клиенти в пицарията на Джована. Но много бързо някой започна да подозира, че цялата история с негативния коментар и достойния за възхищение отговор на собственичката на пицарията е била раздута от онлайн изданията и социалните мрежи, без да се провери дали в основата й стои истински факт, а не рекламен трик, базиращ се на фалша и целящ да повиши оборота на една пицария. Този някой беше Лоренцо Биаджарели, медийна знаменитост в Италия, кулинарен блогър, автор на книги, постоянно присъствие в обедната програма на телевизия "РАИ Уно", канен за коментатор в редица телевизии, участник в редица риалити шоута. Биажарели от няколко години е и житейски партньор на Селважда Лукарели, също медийна знаменитост в Италия, актриса, писател, водеща на радио и телевизионни програми, участник в риалити шоута, жури в риалити формати, автор на анализи и коментари за различни медии. Селваджа Лукарели, която е известна с ясно формулираните си критики по различни въпроси, е набеждавана, че изразява леви убеждения, но тя не пести негативни коментари както по адрес на представители на десницата, така и на левицата. В последно време тя беше един от най-силните коментатори на скандала около вече бившия житейски партньор на премиерката Джорджа Мелони – Андреа Джамбруно, заловен да отправя сексистки намеци към негови колежки в телевизионното студио. Селваджа Лукарели беше и в основата на разкритията, свързани с италианската инфлуенсърка Киара Ферани за подвеждаща реклама на италиански коледни козунаци, заради което Ферани и компанията производител на козунаците отнесоха солена глоба от съответните регулаторни органи,  срещу Ферани започнаха редица разследвания за други измами, известни фирми се отказаха от реклами с участието на инфлуенсърката, а нейни последователи я изоставиха в социалните мрежи.

В случая с Джована Педрети, Лоренцо Биаджарели, подкрепен в тезата си от Селваджа Лукарели, констатирал някои несъответствия в негативния коментар, на който Джована била принудена да отговори. На първо място той забелязал особеност в размера на шрифта на коментара, който бил по-малък от размера на шрифта на отговора на Джована. После буквата "а" и в коментара, и в отговора се различавали от типографията от същата буква в коментарите в "Гугъл мапс". При внимателно вглеждане, според Биаджарели, шрифтът на целия текст също се различавал от обичайния шрифт в "Гугъл мапс". Стилът и на коментара, и на отговора били идентични, учтиви, със сходни правописни грешки и най-вече с една и съща липса на главни букви след точка в изречението. В крайна сметка Лоренцо Биаджарели решил да се свърже със собственичката на пицарията и да й поиска повече обяснения. Той поискал и тя да му изпрати снимката на направения от нея скрийншот, за да може да го анализира в детайли. Но Джована му казала, че го е изтрила, защото й трябвало място в телефона й, за да пише там и менютата на пицарията си. Етапите на това свое импровизирано разследване Лоренцо Биаджарели детайлно публикувал в каналите си в социалните мрежи. Вдъхновена от това негово аматьорско разследване, новинарската емисия на телевизия „РАИ Тре” решила също да направи репортаж и пратила свой журналист да се срещне с Джована Педрети. В репортажа се вижда как той й задава настойчиви въпроси, навеждащи на мисълта, че всичко е било устроено от нея с рекламна цел. От отговорите, които Джована Педрети дава и на Лоренцо Биаджарели, и на журналиста на "РАИ Тре", става ясно, че негативният коментар за пицарията й и отговорът й на него датират всъщност от април миналата година. Джована решила обаче да ги постне чак сега във "Фейсбук", защото разпознала същия клиент в заведението си в началото на януари.

За броени часове всичко това превърна собственичката на пицарията от достойна за възхищение жена в жена, която използвала предполагаемото стереотипно негативно отношение към хомосексуалистите и инвалидите, за да направи скрита реклама на пицарията си и да привлече повече клиенти в нея. Така от жертва Джована Педрети се превърна в измамница. Но всичко това се случва не в съдебна зала, където се представят доказателства, анализирани от вещи лица, а в медийното пространство, основно в интернет.

На 13 януари Джована Педрети е извикана на разговор в местната казарма на карабинерите, самосезирали се по случая. Там тя била придружавана от съпруга си и потвърдила своята версия за събитията, включително и това, че не познавала човекът, който е коментирал негативно заведението й. Тя уверила също така, че коментарът е истински, че не го е писала тя, че не е скалъпила цялата история с рекламна цел.

След като се прибрала от участъка, Джована изглеждала напрегната и изнервена, разказва съпругът й, който я посъветвал да забрави за цялата история. През нощта Джована излязла с колата си "Фиат Панда" от дома си и на 14 януари тялото й било открито в ледените води на близката река Ламбро. По тялото на жената имало рани, нанесени с остър предмет, най-вече в областта на китките. В колата й имало следи от кръв. Появиха се хипотези, че Джована е опитала да си пререже вените си, преди да влезе в ледените води на реката. Накрая на 17 януари аутопсия на тялото, извършена в патоанатомията на Павия, показала, че жената се е удавила, но преди това с не особено остър предмет си е нанесла рани по ръцете, врата и крака, които обаче са били повърхностни.

По случая започна разследване за подстрекаване към самоубийство, което според италианското законодателство се наказва с 5 до 12 години затвор.

Адвокатката на семейството на Джована Педрети  - Симона Калегари, призова медиите да оставят на мира близките на самоубилата се жена. Стана ясно, че юристката е привлякла и експерт по информатика, който ще анализира негативния коментар, станал причина за целия скандал. Разследващите пък са отправили искане към "Гугъл" за съдействие. Ще се проверяват и записите от охранителните камери, за да се открие кой е клиентът, написал негативния коментар. Разследващите засега тръгват от презумпцията, че Джована казва истината и че такъв клиент съществува.

Съпругът на самоубилата се жена, Аниело Д’Авино, разказа пред медиите, че жена му е била обсебена от коментарите за заведението й.  Дъщерята на Джована – Фиорина Д’Авино, пък директно обвини Селваджа Лукарели, че е предизвикала смъртта на майка й. „Благодаря Ви, госпожо, че убихте майка ми чрез медиите”, заяви Фиорина по адрес на Селваджа Лукарели. Към медиите Фиорина пък се обърна с въпроса: „Защо не намерите следващата си жертва?".

Всичко това породи огромен дебат в Италия за социалните мрежи, за фалшивите и истинските новини в тях, за необоснованите или обоснованите обвинения, които се правят в социалните мрежи и медиите,  за това как твърдения за фалшиви новини могат да подложат човек на истински медиен линч и да го тласнат към екстремен жест, като например самоубийство, или пък за това как въз основа на предполагаема фалшива новина човек може лесно да стане обект на възхвали.

Полемиката се разпростря и в политиката. Депутатката от крайнодясната партия „Лига” на Матео Салвини – Мара Бицото, заяви, че случилото се с Джована Педрети е шокиращо и поражда размисли. Телевизия "РАИ Тре", Селваджа Лукарели и нейният партньор са се отнесли към случая като към история за предполагаема фалшива новина и са раздули нещата все едно, че става дума за нов скандал „Уотъргейт”, подчерта депутатката. Друга депутатка от същата партия Изабела Товалиери заяви, че в случая с Джована Педрети здравият разум сякаш е отсъствал и че сега онези, които са предизвикали медийния линч срещу тази жена, трябва да си помислят сериозно какво са направили. Подобни бяха и коментарите на депутата от „Лига” Игор Йеци, който обвини Селваджа Лукарели и новинарската емисия на „РАИ Тре”, че са третирали предполагаем фалшив коментар в социална мрежа като скандал от типа „Уотъргейт”.

Джорджо Мария Бергезио, представител на „Лига” в парламентарната комисия за надзор на обществената медия РАИ, заяви, че историята за предполагаемия фалшив пост на ресторантьорката е била представена от телевизия „РАИ Тре” като скандала на века.  Той допълни, че една новинарска медия е свободна да упражнява правото си на свобода на словото и да отразява всякакви истории, но че е нужен и спешен дебат относно пропорционалността на медийното внимание и отразяване. Според депутата това, че дадена история се ползва от интереса на социалните мрежи не означава, че медиите трябва да преследват и нападат като глутница вълци главните действащи лица в нея. Представителят в същата парламентарна комисия от партията на премиерката Джорджа Мелони „Италиански братя” – Франческо Филини,  също заяви, че обществените медии не трябва да са въвлечени в медиен линч. Той подчерта, че някои програми в РАИ имат подобен подход на действие, но че в случая с Джована Педрети този подход е довел до изключително сериозни последствия. За случая с Педрети Филини заяви, че жената е била подложена на истински произволен медиен процес и е била представена като престъпник в медиите, като това е довело вероятно до нейното самоубийство.

Депутатът от „Лига” Лука Токалини заяви, че неговата партия иска да се направи проверка дали има някаква договорна връзка между Селваджа Лукарели и новинарската емисия на „РАИ Тре”, съгласно която постове на Лукарели да вдъхновяват журналисти от емисията за техни репортажи, заради което Лукарели би могла да получава някакво възнаграждение.

Депутатът от десноцентристката партия „Форца Италия” Роберто Пела заяви, че случаят подчертава нуждата от по-съвестно и съзнателно използване на социалните медии с цел овладяване на действията на онези, които насаждат ненавист в тях.

Самата Селваджа Лукарели защити позицията си по случая като заяви, че тя е искала да установи истината. Тя подчерта, че сега нейните критици твърдят, че установяването на истината е погрешно и че хората трябва да бъдат държани за отговорни заради това, че търсят истината. Лукарели добави, че писането на фалшиви новини е опасно и може дори  да доведе до трагедии. Тя отрече Джована Педрети да е била подложена на тормоз от медиите и каза, че в този случай никой няма смелостта да размишлява за ролята на медиите, които са побързали още в началото да тиражират една непроверена новина. За случая с Джована Педрети Селваджа Лукарели каза, че той е бил използван и от хора, които изобщо не се интересуват от съдбата на тази жена, а просто за тях случилото се е идеален повод да нападнат самата Лукарели. Историята е била използвана и от политици, за да политиканстват, и от медиите, жадни за сензационни истории. „Тази мъртва госпожа не значи нищо за никого. Всеки я използва, за да пирува чрез нея на своята маса”, заяви Лукарели. Тя добави, че е  получила смъртни заплахи заради случая с Джована Педрети и обяви, че за известно време ще публикува неща единствено в „Инстаграм” и ще престане да ползва мрежата „Екс”, в която е била атакувана. Лукарели защити и партньора си, който според нея е имал злощастието да бъде въвлечен в търсенето на истината по случая с Джована и същевременно да бъде житейски партньор на една мразена жена и сега е атакуван за това.

Самият Биаджарели пък засега не се е появявал на телевизионния екран, защото както обявиха негови колеги от телевизията, той не се чувствал в разположение на духа да го направи. Той вече изрази съжаление за смъртта на Джована, но добави и, че съжалява, че хората сега си мислят, че търсенето на истина може да има подобни последствия. Лоренцо Биаджарели допълни, че ако днес всеки, който се опитва да установи истината, трябва да се страхува, че това ще приключи с трагичен епилог, както в историята с Джована, то тогава всички медии трябва да бъдат закрити. Заради случилото се Биаджарели също беше засипан от обиди, критики и заплахи в социалните мрежи. Много потребители го обвиниха, че не е нито журналист, нито полицай, че да предприема разследването, което той е предприел в случая с Джована. Други го попитаха дали е доволен от случилото се.

Новинарската емисия на телевизия „РАИ Тре” също излезе с изявление, в което казва, че споделя болката на семейството на Джована Педрети заради кончината й, но, че ще продължава да задава въпроси, защото това е в нейното ДНК, и че ще продължава да съобщава сериозно и съвестно новини във всички области, но няма да го прави така, че за най-уязвимите хора това да се превръща в скандал от типа на „Уотъргейт”. Медията отхвърли и всички критики по неин адрес от страна на представителите на „Лига” и на „Италиански братя”, във връзка със случая с Педрети.

Вчера беше погребението на Джована Педрети и на него присъстваха хиляди хора. И докато медиите  и социалните мрежи продължават да се питат дали всичко това можеше да бъде избегнато, кой е виновен за тази трагедия и до какви поуки тя води, по случая се появи нов странен елемент, пишат електронните издания „Дагоспия”, „Оджи” и „Гамберо росо”. През април 2022 г.  в група във "Фейсбук", наречена „Да обиждащ в "Трипадвайзър" и да се чувстваш велик кулинар”, се появил скрийншот на негативен коментар и на отговор към него.  В негативния коментар потребител разказвал, че е бил настанен до гейове в заведение и не се е почувствал добре заради това, въпреки че хапнал много вкусна брускета.  В отговора на собственика на заведението се изразявала признателност, че клиентът е дал оценка на заведението, но се подчертавало, че в заведението се приемали всякакви клиенти освен хомофоби, затова коментиращият бил приканен да не се връща там. „Извиняваме се, че сме Ви причинили неудобство, но не разбрахме, че идвате от Средновековието. Ако го знаехме, щяхме да Ви настаним в свинарника, където щяхте да се чувствате вероятно по-удобно”, казвал още собственикът на заведението по адрес на коментиращия. Коментарът бил отправен от посетител на заведението „Брускетерия Фаедо” в Монте ди Мало в провинция Виценца в  областта Венето. Отговорът бил от собственика на заведението, предлагащо брускети. Стилът на коментара и на отговора били еднакво учтиви. И много напомняли на коментара за заведението на Джована Педрети и на отговора, който тя е дала на него. В допълнение  скрийншотът показвал, че негативният коментар бил направен преди 18 часа, а отговорът на него бил даден два часа по-късно, както в случая с Джована Педрети. Единствената разлика била, че в случая със заведението за брускети и коментиращият, и собственикът спазвали правилото за главни букви в началото на ново изречение. „Мистерията се заплита”, написа по този повод сайтът „Гамберо росо”.

 

/ПТА/

news.modal.header

news.modal.text

Към 06:38 на 23.11.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация