site.btaРаботодателски организации и Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване изразиха недоволство от предложение на „Възраждане“ за Бюджет 2024
Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българска стопанска камара, Българска асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, Българска асоциация на лицензираните инвестиционни посредници, Българска асоциация за дялово и рисково инвестиране, Българска асоциация на управляващите дружества разпратиха становище, с което се противопоставят на предложение на „Възраждане“, свързано с Бюджет 2024 г. Става дума за идея за превеждане на дължимите по закон вноски за фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване по сметка на Държавното обществено осигуряване през 2024 г., съобщиха от пресцентъра на АИКБ.
Сред аргументите, които се изтъкват, са, че подобна промяна е фактическа квазинационализация на лични средства, защото тези лични вноски са частни пенсионни спестявания. Това ще доведе до драстично ощетяване на осигурените лица, става ясно становището. Предлаганата промяна по един антипазарен начин ще лиши пенсионно осигурените лица от свободата да се грижат за своето имущество, като сами решат на кого да го поверят – на избраното от тях частно пенсионно дружество или на държавата в лицето на Националния осигурителен институт (НОИ).
Това решение би засегнало кардинално и дори може да се стигне до премахване на силните страни на тристълбовия пенсионния модел, доказал се с годините и подкрепен напълно от редица международни институции, се посочва още в позицията.
Спирането на вноските би било вече насилствено прекратяване на осигуряването във втори стълб, което ще противоречи на тяхното разбиране, че това трябва да е доброволно. Категорично това е очевидно погазване на интереса на осигурените върху личните им средства без тяхно разрешение.
Така се влиза в противоречие със силните предписания на международни организации като Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и Европейската комисия за значително задълбочаване ролята на капиталовите стълбове (нашият Универсален Пенсионен Фонд) предвид влошаващата се демографска ситуация в Европа и особено в България, се допълва в писмото.
Всички аргументи против предложението на „Възраждане“ могат да бъдат видени тук.
Предложението на „Възраждане“ за изменения между първо и второ четене на Закона за държавния бюджет е внесено вчера, показва справка на сайта на парламента.
В мотивите си вносителите посочват, че частните пенсионни фондове са показали и доказали своята нерентабилност и липса на доходност. "Потъването на милиарди през годините в частни фондове, без да се дава никаква гаранция за възвръщаемост на средствата на хората, без да се покриват дори инфлационните процеси и с огромни разходи за персонал и издръжка, гарантират този феномен след време. Точно затова ние предлагаме тези средства да се върнат там, където им е мястото - в ДОО. Ние от "Възраждане" смятаме, че пенсионната ни система има нужда от реформи, но тези реформи трябва да се случват към окрупняването и стабилизирането на нашата система", посочват вносителите.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text