site.btaДобрите отношения са гарант за образованието и възпитанието на учениците, каза заместник-министър Емилия Лазарова
Добрите отношения, правилната комуникация, съвместните усилия и партньорството между ученици, учители, непедагогически персонал и родители, както и уважението към образователните институции, са основният гарант за постигане на образователните принципи и цели - образованието, възпитанието и развитието на децата. Това каза заместник-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова на 42-ия Синдикален съвет на Синдиката на българските учители (СБУ), съобщават на сайта си от Министерството на образованието и науката (МОН).
Форумът бе открит от председателя на СБУ д-р на икономическите науки Янка Такева, а темата беше "Етиката на взаимоотношенията между обектите и субектите в образователната система".
Емилия Лазарова каза, че основна насока в работата на българските учители е изграждането на доверие. То започва от семейството и преминава в училището, отбеляза тя. "Българският учител не само обучава и образова, той и възпитава чрез всичко", каза заместник-министър Лазарова. Тя отбеляза, че в училищната общност учителят също се учи от своите ученици, той е възпитател, но основната му функция е да подбужда развитието на интелектуалния потенциал на децата и да ги научи да се справят в динамичния дигитализиран живот. Емилия Лазарова подчерта, че СБУ е партньор на МОН и винаги участва в изграждането на образователните политики.
Янка Такева призова учителите да намират повече време да разговарят с децата и учениците, които искат да споделят с тях. По думите й учителите трябва да намират време и за повече разговори с родителите, да свикват с родителските срещи, защото те са част от училищната общност и имат роля за възпитанието на ценности. Лидерът на СБУ говори и за личния пример, който трябва да дават учителите.
В събитието участваха също заместник-министрите на образованието и науката - Мариета Георгиева и проф. Генка Петрова.
"Трябва да създадем такива условия в училище, че децата да са щастливи и да имат желание да са в него", каза Мариета Георгиева. Тя подчерта, че подготвеният от МОН стандарт за качество ще мери благополучието на децата и техните резултати.
Заместник-министър Петрова допълни, че етиката трябва да бъде водеща във взаимоотношенията между обучаеми и обучаващи. "Най-важно е уважението към човека, независимо на колко години е. Респектът и уважението са нещо, което може да се извоюва", каза тя.
Във форума участваха 310 синдикалисти, представители на КНСБ, както и партньори на СБУ от Египет.
Както БТА писа, екип от над 70 експерти работи по изработването на стандарта за качество, като разбирането за качество в нашето училищно образование е свързано с развитието на силните страни на детето и на ученика. Разработихме две рамки за качеството - едната в ранна детска възраст, а другата - в училищното образование. Новото, което е свързано с този стандарт, е, че една година ще се използва стандартът чрез национална програма и през учебната 2025/2026 година ще бъде въведен след обсъждане със социалните партньори, каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков на пресконференция на 4 декември тази година.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text