site.btaДимитър Кенаров: Не мога да седя в стаята и да си измислям истории, аз трябва да отида при историите
Сборник с 13 документални разказа „Диктатори, трактори и други приключения“ представи писателят, поет и журналист Димитър Кенаров в Посолството на България в Брюксел. „Героите в историите, описани в книгата, са реални хора, а жанрът ѝ е смесица между литература и журналистика, между репортажи и белетристика“, разказа в началото на срещата модераторът на разговора с автора Рада Ганкова.
„Димитър Кенаров проявява невероятна дарба да чете света около себе си, той не е писател, който се е затворил в своята кула от слонова кост, а улавя реалността. А реалността му се отблагодарява, защото много често е по-причудлива от измислицата“, посочи тя.
Авторът сподели пред публиката, че дълго време се е занимавал с поезия и е споделял консервативни идеи относно литературата. През 2006 година обаче един редактор на списание в Съединените Щати го моли да напише материал за смъртта на бившия президент на Сърбия Слободан Милошевич. „Аз досега не го бях правил това нещо, нямах представа дори от Сърбия. И се качих на влака и тръгнах, и това съм го описал в началото на книгата. Като започнах да се занимавам с това нещо, се отключи в мен писателят“, разказа той.
Кенаров допълни, че завръщането му на Балканите и в Източна Европа го е сблъскало със ситуации и хора, които са разгърнали друг свят пред творческия му поглед.
„Не мога да си седя в стаята и да си измислям истории, аз трябва да отида при историите. Това ми се стори адски интересно и писането се оказа последната част от този процес. То е и приключение - аз да живея друг живот през тези хора“, сподели той.
Като най-лична история, описана в книгата „Диктатори, трактори и други приключения“, Кенаров определи посещението си в Беларус.
„С моя редактор в Щатите се решихме да направим брой, който да бъде за всички бивши републики на Съветския съюз, но без Русия, и на мен ми се падна Беларус. Първото нещо, което ми идва наум, когато чуя Беларус, е трактори. Когато бях малък, баба ми беше кметица в едно село в Плевенско и ме качваше на трактори. На всички пишеше „Беларус“. И редакторът ми каза - супер, ще пишеш за това. Аз тръгнах за Беларус с един фотограф с туристически визи“, сподели писателят.
Той разказа, че при заминаването си за страната е бил предупреден, че там няма да се занимава с журналистика, а ще разглежда забележителности в Минск.
„Предварително се бях свързал с всички фабрики за трактори. Те казаха - да, елате на място. Отиваме там и навсякъде бяха затворени вратите и никъде не ни приемат. Явно са си мислили, че сме шпиони. След серия от фарсови ситуации моят паспорт изчезна или беше загубен. След половин час бяхме арестувани. И аз реших, че историята, която трябва да разкажа, е цялото това преживяване. В крайна сметка в една диктатура човек може да види хоризонта най-добре от килията. Накрая ме екстрадираха и написах за това нещо. И после тракторът се превърна в танк“.
Пред гостите Димитър Кенаров сподели още, че ще издаде и втора книга, която ще бъде с текстове и портрети само за България. „Пак всички текстове са писани на английски. Публикувани са в американски списания и сега се превеждат на български“, допълни той.
След като завършва Американския колеж, Димитър Кенаров 11 години живее в Съединените американски щати. Там завършва бакалавърска степен и магистратура, следва и докторантура по английска литература през 18 век.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text