site.btaИзложба за хората със синдром на Даун беше открита в Министерството на труда и социалната политика
Фотоизложбата „Огледала на обичта! За любовта от първо лице“ бе открита тази сутрин в Министерството на труда и социалната политика (МТСП). Тя представя фотографии на 60-годишната Ваня от Трън и 47-годишния Светльо от София, които са със синдром на Даун. Освен да направи тези хора видими, целта на експозицията е да се покаже, че хората със синдром на Даун могат да преживеят до повече години, каза авторът на проекта Росица Букова от фондация „Движение на българските майки“. Изложбата се организира със съдействието и на Сдружение „Синдром на Даун-България“.
Букова акцентира и върху друга цел на фотографиите. Нашият фокус е върху хората със синдром на Даун, които не са институционално зависими и благодарение на техните близки достигат до тази възраст, коментира тя. И разказа, че
социалната фотография "не е просто два кадъра", а успява да запамети целия живот на хората пред обектива. Букова сподели, че ѝ е отнело много време да спечели доверието на Ваня и Светльо, за да застанат те пред фотоапарата.
социалната фотография "не е просто два кадъра", а успява да запамети целия живот на хората пред обектива. Букова сподели, че ѝ е отнело много време да спечели доверието на Ваня и Светльо, за да застанат те пред фотоапарата.
Ваня и Светльо не са се познавали лично преди заснемането на фотографиите, разказа Букова. По думите ѝ въпреки това мъжът и жената са изпитали близост при срещата си. За Ваня, която в края на август е навършила 60 г., се грижи сестра ѝ. Светльо живее с баща си в столицата.
Социалният министър Иванка Шалапатова поздрави Росица Букова за изложбата. Тя каза, че двете се познават от дълго време и са работили за подкрепата на уязвимите семейства. Шалапатова увери, че целият екип на МТСП полага огромни усилия, за да се постигне добро качество за живот за децата и хората. Тя подчерта, че подкрепата е и за "различните хора", които са богатство.
Шалапатова изрази надежда с експозицията да бъдат докоснати много хора, които ще научат повече за света на хората с Даун. По думите на Шалапатова богатството се крие и в разнообразието на хората, "защото няма нищо по-ценно от човека и неговата суперсила - да бъде добър, да бъде отговорен и да работи за просперитета на България".
Подкрепа за инициативата даде и министърът на отбраната Тодор Тагарев, който също присъстваше на събитието. В тези светли дни е важно да отбележим хората, които имат по- особени нужди, каза той.
Изложбата ще остане в централното фоайе на МТСП до понеделник, 11 декември, след което ще бъде показана и в сградата на Община Перник.
В началото на декември омбудсманът Диана Ковачева представи фотоизложбата „Огледала на любовта. За любовта от първо лице“ в институцията на обществения защитник. Събитието беше посветено на Международния ден на хората с увреждания – 3 декември.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text