site.btaВажни са книгите, а не логото на корицата, казва професионалният читател Христо Блажев
Важни са книгите. Не е важно логото на корицата, каза професионалният читател и заместник-главен редактор на издателство „Сиела“ Христо Блажев. В столичния бар „Грамофон” той представи снощи първата си книга, озаглавена „100 книги, които трябва да прочетете”. Томът съдържа ревюта и книжни препоръки, селектирани от публикациите в блога „Книголандия”, който Блажев поддържа вече повече от 14 години.
„Писал съм за толкова много, смайващо много книги”, заяви Христо Блажев и допълни, че му е било невероятно трудно да подбере кои точно ревюта да включи в издадения том сред над 2000 публикации за прочетени книги в онлайн блога му. „Но в крайна сметка мисля, че мога да бъда в мир със себе си с тази селекция”, каза той.
Блажев изрази надежда, че „100 книги, които трябва да прочетете” ще отведе читателите до други издания. „Вярвам, че всеки ще открие вътре поне няколко наистина страхотни книги и още доста повече, които наистина ще му харесат”, каза той.
Христо Блажев разказа, че първоначалният подбор е включвал автори, които самият той много харесва – като Фредрик Бакман и Юнас Юнасон например, но се отказва от тях, понеже вече са доста популярни. „Моята цел беше в тази книга абсолютно всеки да открие по няколко книги, които не е чувал, не само не е чел”, каза Блажев. „Това са правилните книги за мен, а съм убеден, че и много от вас ще открият пътя до своите правилни книги”, коментира още той.
Според него изборът дали да прочетеш една книга, или не, е двойно важен. „Изборът дали да я прочетеш, да й дадеш парите си, времето си и вниманието си, е супер. Изборът да откриеш една книга, която със сигурност няма да прочетеш, защото не е твоята, също е супер”, смята Христо Блажев.
Той разказа, че наскоро му е хрумнал лозунгът „Чети смело”. „Трябва да бъдем смели в избора си, защото всички сме фенове на определени жанрове и обичаме дадени автори, но ако не напуснем зоната си на комфорт, никога няма да намерим следващите автори, които обичаме”, смята Блажев.
По думите му през последните години при българските автори се случват „страхотни неща”, което се дължи на това, че са „започнали да пишат по-добре”. „Най-сетне сме нормален пазар, в който в Топ 10 са само наши автори”, каза заместник-главният редактор на „Сиела”.
Христо Блажев разказа как преди 14 години, когато навлиза в книжния бранш и започва да пише ревюта за книги, създавайки онлайн блога си, се спира на прозвището „професионален читател”. „Това всъщност беше една много хубава хрумка във време, когато си млад и наистина си толкова нагъл, абсолютно способен да си лепнеш това определение и да кажеш: „Аз съм професионален читател!”. И после просто да направиш стъпките до него и да се получи”, сподели той.
Заместник-главният редактор на „Сиела” посочи, че няма разминаване между начина, по който чете за работа и за удоволствие. „Когато чета за работа съм с химикалка в ръка, драскам постоянно, нанасям някакви корекции, чета внимателно. А когато хвана книга – с химикалка в ръка, водя си записки, това е нормално…”, каза той. „Благодарен съм за всички прекрасни колеги, които правят велики книги”, каза още Блажев. По думите му може да чете книга спокойно, когато не го спират грешки или лоши преводи. „Тогава можеш да изключиш от главата си нашата работа и просто да четеш”, твърди той.
На въпроса кога е разбрал, че книгите са неговото призвание, Христо Блажев си припомни първото посещение в офиса на издателство „Изток-Запад”, когато стартира блога „Книголандия” и получава от него няколко книги за четене, след което и покана за работа. „Аз не съм завършил това, нямам знания в тази област. Всичко съм го научил, гледайки как го правят „големите”, гледайки тези, които наистина могат да правят книги”, каза професионалният читател. „Това толкова бързо ти влиза в кръвта, толкова бързо те обсебва изцяло, че си напуснах веднага другата работа… И си казах: „Това искам да правя до края на живота си!”. И сега, толкова години по-късно, не се е променило нищо”, допълни Блажев.
„Благодаря ви за всяка книга, която си избирате, независимо на кого е. За всяка книга, която обичате. И най-вече за всяка книга, която предавате на някой друг. Това е начинът да ги опазим”, обърна се към публиката в края на вечерта авторът. „Говорете за книгите, които харесвате. Не говорете толкова за книгите, които не харесвате, защото хората пак искат да си ги купуват и това им вдига тиражите. Просто предавайте книгите нататък…”, каза още той.
Модератори на събитието бяха Темз Арабаджиева, маркетинг и пиар директор на издателство „Сиела”, и Димитър Риков, главен редактор на издателство „Софтпрес”.
Актьорът Димитър Живков се включи във вечерта с видеозапис, в който представи своеобразен речник с „Блажовизми” – често използвани думи и фрази от Христо Блажев, изиграни със северозападен диалект в духа на моноспектакъла „Живак”.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text