site.btaИнж. Рашид Узунов е "Агробизнесмен на България" за 2023 г.
Церемония по връчването на приза "Агробизнесмен на България" се проведе днес във "Виваком Арт Хол" в София за 32-ри път.
Да се прави агробизнес, никога не е леко, защото е прекалено рисково и зависи от много външни фактори. Науката е изключително необходима и ценна. В България я имаме, имаме и бизнесмени. В министерството в момента правим програма, в която екипът да посети най-успешните бизнесмодели в страната, каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев по време на церемонията.
Отличията в категориите "Агробизнесмен на България" бяха шест.
Първата сред тях, за иновативен продукт, отиде при нов сорт розов домат "Мами Пинк F1" на "Енза Заден". Сортът е от градински тип, подходящ е за пролетно и лятно производство в оранжерии. Плодовете са с интересна крушовидна форма, добре оребрени, с размер между 250 и 350 грама. Доматът е високодобивен, месест, добре балансирана киселинност и сладост, с интензивен аромат и тънка люспа. Различава се от другите сортове по дългия срок на годност. Предпочитан сорт е от производители, търговци и кулинари. У нас за налагането му заслугата е на "Опора Заден България", чиято опитна база е от 4 декара модерна оранжерия и 10 дка открити площи в село Цалапица, област Пловдив.
"Нашата база изпитва от много години различни спортове, но този наистина се хареса на всички по веригата – от производители през търговци до потребители", коментира Мария Николова, управител на опитната база на "Опора Заден".
В категорията "Пробив на пазара" отличието бе за Пламен Янчев, стопанство "Дини Янчев" от Долни Дъбник за налагането на дините без семки на българския пазар. Експериментите за производството на безсеменни дини Пламен Янчев започва през 2014 г. и те постепенно се превръщат във важна и основна част от сезонното му производство. За производителя иновациите са ключов фактор за присъствие на пазарите в големите градове, където се предлага разнообразна вносна продукция, с която трябва успешно да се конкурира. Затова той започва да предлага първо там иновативната си продукция.
"В момента е актуално за зеленчукопроизводството в България да се говори като много труден сектор, но според мен, когато има любов в работата, успехите идват от само себе си и са гарантирани", посочи Пламен Янчев.
За "Инвестиция с кауза" беше избрана Детска ферма "Кеффа", "Фермерска мандра" село Строево. В бутиковата животновъдна ферма децата са на особена почит. Вратите на стопанството в пловдивското село Строево са отворени и за най-малките посетители. Всеки гост може да се увери във високите стандарти за качество при отглеждането на животните и производството на млечните продукти не само там, а и в семейното стопанство "Фермерска мандра", където се правят кисело мляко, саламурено сирене, кашкавал от овче и краве мляко. Създаването на фермата е по идея на Екатерина Терзиева, която през последните години показва очарованието на българските села и ферми на туристи от страната и чужбина.
Изпълнителният директор на Държавен фонд "Земеделие" Георги Тахов връчи наградата на Мария Василева с пожелание да заразяват все повече предприемачи да постигнат тази симбиоза. "Чрез този проект даваме гласност на възможностите, които стоят пред всички български стопанства", каза Василева, според която земеделието освен храна, създава и среда.
Биопроизводител стана Стоян Стефанов от биоферма "Софина", основана през 2010 г. Тя произвежда биологични зеленчуци, подправки, плодове и орехи. Асортиментът обхваща над 70 продукта. Изключително ценени и търсени от потребителите са зеленолистните кейл, манголд, лапад, киселец, коприва, листа от червено цвекло, спанак, рукола. Семената, които биостопанството ползва, са продукт на десетки години естествена селекция от натурални български сортове. Фермата има сертификат за продукцията си от 2014 г.
Стоян Стефанов прие наградата, изразявайки надежда повече млади хора да се ориентират към биологичното производство.
"Нещата отначало бяха трудни, сега отново са трудни с новия проект. Това, което ни бута напред, е самата идея. Ние в България заслужаваме иновативни продукти, да изгряваме на световните пазари с качествени продукти и най-вече да бъдем оптимисти", каза отличеният в категория "Млад агробизнесмен" – Георги Мутафчиев от биоферма "Козле".
Семейната биоферма "Козле" е позната и търсена на родния пазар заради качествените си продукти от козе мляко. Синът на собствениците Георги Мутафчиев не само се грижи за животните, в негови ръце е и маркетингът. През 2019 г. получава награда за най-добър млад фермер, а през 2021 г. за продукта биосуроватка от козе мляко – наградата за иновативен продукт на Европейския конгрес на младите фермери. Сега работи за производството на десертни блокчета и бонбони от лиофилизирани биоплодове. Успял е да намери не само бизнес партньори, а и финансиране по мярка 4.1 от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г. След като бъде завършен, цехът ще има капацитет за преработка на около 2,5 т плодове и зеленчуци дневно, около 15 млн. плодови барчета и до 15 млн. бонбони на година.
За финал министър Вътев връчи приза за "Агробизнесмен на България 2023" на инж. Рашид Узунов, управител на "Раломекс" АД, град Завет. "Ние не сме типични земеделски производители, предлагаме техника, така че когато земеделието е в добра кондиция, тогава и ние сме добре. За тези повече от 20 години стана ясно, че сме като скачени съдове със земеделските производители и се водим от техните желания и нужди, следейки всички световни тенденции", каза Узунов, спомняйки си, че в началото на своята кариера са били над 100 производители на техника, днес са по-малко от 5.
Освен че е източник на идеи и вдъхновител на екипа на най-дълго и най-активно присъстващия у нас, а вече и в чужбина български производител на прикачна почвообработваща техника, той е и пчелар, който се грижи за 100 кошера.
Главният инженер и член на Съвета на директорите на "Раломекс" АД Рашид Узунов е двигателят на най-новите, в крак с последните тенденции в земеделието машини, които заводът в град Завет произвежда.
Пазарният дял на "Раломекс" е средно 15 процента от почвообработващата техника у нас - плугове, култиватори и дискови брани. Машините на бранда от Лудогорието имат дълъг експлоатационен живот - над 10 години. Поддържането на интереса към тях се дължи и на безкомпромисното отношение на фирмата към световните стандарти.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text