site.btaХърватия се класира на Евро 2024, Гърция развали стопроцентовия актив на Франция в последните срещи от квалификациите

снимка: АП/Thanasis Stavrakis

Хърватия победи Армения с 1:0 и си гарантира участие на европейското първенство по футбол догодина в Германия.

Хърватите се нуждаеха от задължителна победа в домакинството си срещу Армения в група D и макар и трудно, я постигнаха с попадение на Анте Будимир в 43-а минута.

Така хърватите завършиха на второ място на точка след първия в групата Турция. Уелс също до последно имаше шансове за второто място, но стигна до 1:1 срещу турците в Кардиф и остана трети в групата. Уелс обаче запази надежди да участва на Евро 2024 през плейофите през март благодарение на доброто си представяне в Лигата на нациите през миналия сезон.  Уелс поведе с гол на Неко Уилямс в 7-а минута, а Юсуф Язъджъ изравни на гостите в 70-а минута от дузпа.

Гърция развали стопроцентовия актив на Франция, след като измъкна равенство 2:2 в Атина в последния кръг на квалификациите.

Французите, които преди три дни записаха рекордна победа с 14:0 срещу Гибралтар, завършиха на първо място със 7 победи и 1 равенство и така единствено Португалия финишира с пълен актив от точки в квалификационния цикъл.

Рандал Коло Муани даде преднина на "петлите" в 42-а минута, но Гърция направи обрат в началото на втората част с голове на Анастасиос Бакесетас и Фотис Йоанидис.

Юсуф Фофана оформи крайното 2:2 в 74-а минута след асистенция на влезлия като резерва в този мач Килиан Мбапе.

В другия мач от групата Нидерландия разгроми аутсайдера Гибралтар с 6:0 като гост. Калвин Стенгс реализира хеттрик, а по веднъж се  разписаха Матс Вийфер, Теун Коопмайнерс и Коди Гакпо.

Нидерландия финишира на второ място в група В с 18 точки и заедно с Франция ще участва на Евро 2024.

В група I Румъния завърши на първо място след победа в последния си мач от квалификационния цикъл срещу Швейцария с 1:0. Алибек донесе успеха на румънците с попадение в 50-а минута. Швейцарците завършиха на второ място и също ще играят на Европейското първенство.

С гол на Дмитрий Антилевски в 43-а минута съставът на Беларус победи Косово с 1:0 като гост и завърши на четвърта позиция в групата.

Израел се наложи над Андора с 2:0 като гост и остана на трета позиция в групата.

Към 04:35 на 25.07.2024 Новините от днес