site.btaШвейцария и Беларус си вкараха по три гола, но не се победиха, дузпа донесе успеха на Чехия над Фарьорските острови

Мануел Аканджи бележи за Швейцария в европейската квалификация с Беларус / снимка: АП

Отборите на Швейцария и Беларус завършиха 3:3 в мач от група "I" на квалификациите за европейското първенство по футбол.

Двубоят в Занкт Гален предложи спиращ дъха завършек, макар първите 60 минути на мача изобщо да не предполагаха такова развитие, както и че швейцарците ще имат проблеми в това да вземат трите точки.

Домакините, които са лидер в класирането в групата, поведоха в резултата в 28-мата минута чрез капитана си Джердан Шачири.

"Кръстоносците" контролираха играта напълно до 61-вата минута, когато Беларус изравни с първото си голово положение. Макс Ебонг скочи най-високо при едно центриране и с глава прониза Ян Зомер за 1:1.

Голът обърка швейцарците и в 69-ата минута те допуснаха нов такъв. Отбраната на домакините отново бе хваната неподготвена при центриране от корнер и Денис Поляков се разписа за 1:2.

Шокът за феновете по трибуните стана пълен в 84-тата минута, когато Беларус реализира трети гол. Дмитри Антилевски бе намерен в наказателното поле и без колебания преодоля неубедителния Зомер.

Изостанали с два гола, швейцарците натикаха съперника си дълбоко в неговото наказателно поле и това се отплати. В 89-ата минута Шачири центрира топката към Мануел Аканджи и бранителят на Манчестър Сити намали за 2:3.

В следващата атака ново центриране позволи на Зеки Амдуни да изравни. Нападателят на Бърнли надскочи бранител на Беларус и отправи удар с глава, който намери напречната греда. Топката обаче се върна у него и този път той нямаше проблем да реализира.

В добавеното време, което бе седем минути, Швейцария можеше да направи и пълен обрат, но бранител на гостите изчисти от голлинията след удар на Шачири.

В класирането Швейцария остава на първо място с 15 точки от седем изиграни мача, но може да загуби лидерската позиция, ако по-късно днес Румъния спечели домакинството си на Андора.

Беларус е на предпоследното пето място с 6 точки от осем изиграни мача.

Двубоят между Косово и Израел пък е отложен заради терористичната атака над еврейската държава.

В група "Е" Чехия запази шансове за класиране на европейското първенство с домакински успех с 1:0 над Фарьорските острови.

В Пилзен единственото попадение падна в 76-ата минута и бе дело на Томаш Соучек, който се разписа от дузпа.

Чехите имаха достатъчно възможности за гол, но гредите на два пъти помагаха на гостите след удари на Михал Садилек и Адам Хложен.

Фарьорите така и не създадоха нещо опасно пред съперниковата врата, но с малко повече късмет можеха и да вземат втората си точка в квалификациите.

С успеха Чехия се изкачи на второ място в групата с 11 точки, две по-малко от лидера Албания, който също има изиграни шест мача. На трета позиция е отборът на Полша с 9 точки, отново от шест мача, но по-късно днес поляците приемат отбора на Молдова, който е четвърти с 8 точки от пет мача.