site.btaБруно Фернандеш вкара навръх рождения си ден и донесе победа на Португалия в Словакия

Снимка: АП

Бруно Фернандеш вкара през първото полувреме и националният отбор на Португалия спечели с минималното 1:0 като гост на Словакия в мач от европейските квалификации по футбол. Така шампионите от 2016 оглавиха еднолично група J с 15 точки и по пет повече от Словакия и Люксембург.

Фернандеш бе точен две минути преди полувремето, когато преодоля Мартин Дубравка с диагонален удар към далечния ъгъл. Това бе трето попадение за халфа на Манчестър Юнайтед в евроквалификациите, като то падна навръх 29-ия му рожден ден.

Словаците можеха да измъкнат нещо от този мач и да завържат интригата в потока, но нападателят Роберт Полиевка и крилото Лукас Хараслин направиха големи пропуски в първия четвърт час. След гола обаче португалцитре контролираха играта и вече са с пет победи от пет квалификационни мача.

В следващия рунд Португалия е домакин на третия в подреждането Люксембург, който вчера надделя с 3:1 над Исландия с голове на Максим Шано от дузпа през първото полувреме и на Ивандро Борхес Санчес и Данел Синани през второто.

Босна и Херцеговина пък победи с 2:1 Лихтенщайн и е трети в група J с по четири точки зад Словакия и Люксембург.

Шотландия също е с перфектен баланс в група А на европейските квалификации след победа с 3:0 срещу Кипър. Отборът на Стийв Кларк е с 15 точки и цели девет повече от състава на Испания, който вчера надви Грузия със 7:1 като гост.

Скот Мактоминей вкара първия гол за шотландците в шестата минута, с което халфът на Манчестър Юнайтед записа шесто попадение в квалификациите и се изравни на върха при реализаторите с новия си съотборник при "червените дяволи" Расмус Хьойлунд от Дания. Също толкова пъти е вкарал и Ромелу Лукаку от Белгия, а с по един гол назад са Кристиано Роналдо и Хари Кейн.

Мактоминей е и лидер в класирането за голове и асистенции, след като подаде за третото попадение, дело на Джон Макгин. Райън Портеус също беше точен за шотландците, които отбелязаха всичките си голове в първия половин час.

Турция остава начело на група D, въпреки че южните съседи загубиха за първи път точки в квалификациите след равенство 1:1 срещу отбора на Армения. Артак Дашян откри за гостите в 49-та минута, а Бертуг Йълдъръм изравни минута преди края.

Турция води с три точки пред Армения и отбора на Хърватия, който надви с 5:0 Латвия като домакин и е с два мача по-малко от лидерите в потока. Бруно Петкович вкара два пъти, а по веднъж се разписаха Лука Иванушец, Андрей Крамарич и Марио Пасалич.

Квалификации за европейското първенство по футбол Германия 2024, мачове от груповата фаза: