Турнир Лига Европа - плейофи

site.btaСпарта (Прага) без Мартин Минчев изхвърли Динамо (Загреб) от Лига Европа, кипърци вкараха 6 гола във вратата на Слован (Братислава)

Спарта (Прага) постигна най-впечатляващата победа в реваншите на четвъртия кръг на турнира Лига Европа, след като отнесе с 4:1 у дома си Динамо (Загреб), преодолявайки поражението от 1:3 в първата среща. Кипърският шампион Арис (Лимасол) за втори път показва, че е неудържим у дома и съсипа Слован (Братислава) с 6:2 в реванша. В първата среща словаците спечелиха с 2:1, но убедителната победа гарантира на зелените от Лимасол първо участие в групова фаза в Европа изобщо.

Хекен (Гьотеборг) отнесе с 3:1 като гост Абърдийн (Шотландия) и също влиза в груповата фаза след 2:2 на свой терен. Най-сигурни бяха Аякс (Амстердам) и Олимпиакос (Пирея), които така или иначе спечелиха убедително първите срещи. Нидерландците отстъпиха с 0:1 на Лудогорец (Разград) в реванша – резултат, който не повлия на крайния изход. Олимпиакос пък смаза с 3:0 като гост сръбския Чукарички (Белград) и също влиза в основната фаза с общ резултат 6:1. Втора победа, макар и не така убедителна, постигна Унион Сен Жилоаз (Белгия) – 1:0 над швейцарския Лугано след 2:0 на свой терен в първия двубой.

В Лига Европа ще има още един чешки отбор – Славия (Прага), който падна с 1:2 от Заря (Луганск, Украйна), но продължава с общ резултат 3:2. Шериф (Тираспол, Молдова), ЛАСК (Австрия) и Карабах (Азербайджан) са другите три щастливи победители.

Българският национал Мартин Минчев остана на резервната скамейка на стадион Летна, а чехите започнаха да вкарват във вратата на Динамо (Загреб) още от началото на двубоя. Лукас Хараслин откри резултата във 2-ата минута, а в 23-ата Асгейр Сьоренсен покачи на 2:0. Филип Панак направи 3:0 в 69-ата, но хърватите изравниха общия резултат само 2 минути по-късно чрез 20-годишния Мартин Батурина. Нигерийското острие Виктор Олатунджи обаче каза последната си дума три минути преди края и Спарта спечели двубоя.

На стадион Алфамега в Лимасол хеттрик във вратата на бившия играч на Лудогорец Милан Борян записа сенегалското острие Яник Гомис. Той откри в 24-ата минута, а в 7-ата на добавеното време на първата част направи 3:1. Между тях Юлиус Сьоке също беше вкарал за Арис, а Давид Стрелец беше върнал един гол за словаците.

През второто полувреме обаче във вратата на Слован влетяха нови три топки – чрез Гомис, Михлали Миямбела и Морган Браун, за да набъбне резултата на 6:1. Минута преди края Тигран Барсегян оформи крайното 6:2.

Карабах (Азербайджан) елиминира добре познатия у нас Олимпия (Любляна) с 1:1 на свой терен и успех с 2:0 преди седмица на стадион Стожице. За азерите титуляр започна Леандро Андраде – бивш футболист на Черно море (Варна), а 8 минути преди края се появи и Матеус да Силва, доскоро носил екипа на Локомотив (Пловдив). Двата отбора си размениха по един гол в рамките на 12 минути в средата на първата част и този резултат се запази до края.

Сензацията от полупрофесионалисти КИ Клаксвик (Фарьорските острови) се бори мъжки срещу интернационалния тим на Шериф (Тираспол), но стигна само до 1:1 и момчетата от Молдова влизат в Лига Европа. Все пак северняците от Фарьорските острови за първи път ще играят групова фаза и чакат съперниците си в Лигата на Конференциите.