site.btaСтарши матрос Иван Неделчев от НИК 421: Меланхолията на дългото плаване се бори с положителен дух и усмивка на уста


Меланхолията на дългото плаване се бори с положителен дух и усмивка на уста. Това сподели в интервю за БТА старши матрос Иван Неделчев, рулеви на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“, който взе участие в 31-вата родна антарктическа експедиция до остров Ливингстън.
„Преди да стана част от екипажа на НИК 421 служих в редиците на военноморските сили – първо на фрегатата „Смели“, а после и на рейдови миночистачи. След закриването на дивизиона на миночистачите продължих да служа и в сухопътно поделение. Получавайки предложението на капитан II ранг Николай Данаилов да служа на кораба „Св. св. Кирил и Методий“, дори не се и замислих и приех“, разказва старши матрос Неделчев, чиято функция е да изпълнява заповеди, подадени му от вахтения офицер или от командира, за да може корабът да маневрира.
„В самото начало дори не знаех, че ще изпълняваме подобна мисия – знаех, че корабът ще служи като учебен на Висшето военноморско училище. След като разбрах, че на НИК 421 му предстои да извърши логистична дейност до Антарктика, изпитах гордост, че ще пътувам до едно българско място на края на света“, споделя той.
Най-голямото предизвикателство на дългото плаване по море е откъсването от семейството, категоричен е старши матрос Неделчев. „Повечето хора от екипажа сме семейни, имаме съпруги и деца и откъсването от тях е като откъсване на нещо от сърцето. Досега не съм се откъсвал за повече от няколко дни от семейството си и в първия момент беше трудно да бъда далеч от тях. После приемаш, че го правиш с цел, правиш го с подкрепата на човека до теб, който се нагърбва да гледа децата докато те няма и вярвате, че нещата ще се получат“, признава рулевият.
Старши матрос Неделчев смята, че когато има положителна емоция, която да поддържа духа приповдигнат по време на плаването, изпълнението на служебните задължения става много по-лесно и дългите дни в морето минават по-бързо. Затова се опитва да остава ведър, често разказвайки шеги с усмивка на уста. „Така я няма меланхолията, която ежедневието в морето ти предоставя".
„Нашите антарктици не са се отказали от идеята си в продължение на над 30 години въпреки многото трудности, най-вече логистични, пред които са били изправени. Положили са много труд, най-вече физически. Именно затова сега, когато имаме и кораб, който може да осигури всякакви материали, от които базата ни на остров Ливингстън има нужда, трябва да впрегнем още повече усилия за реализирането на антарктическата научна идея“, убеден е старши матрос Неделчев.
Репортерът на БТА Константин Карагьозов е единственият представител на медиите, който пътува с кораба „Св. св. Кирил и Методий“ и в двете посоки, като придружава българската експедиция по време на целия престой на Антарктида. Всички медии могат да ползват със свободен достъп рубриката „България - Антарктида - корабният дневник на БТА“.
/АМ/
news.modal.header
news.modal.text